Археологи знайшли в Єгипті втрачену усипальницю царського скарбника

Поділитися
Археологи знайшли в Єгипті втрачену усипальницю царського скарбника Гробницю скарбника відкрили вже вдруге © Egypt Ministry of Antiquities
Усипальницю знайшли ще у ХІХ столітті, але пізніше її занесло піском.

Археологи розкопали в некрополі Саккара в Єгипті гробницю вельможі XIII століття до нашої ери на ім'я Птах-ем-Уйя. За фараона Рамсеса ІІ він обіймав посаду царського скарбника. Як зазначає N+1, усипальницю знайшли ще у ХІХ столітті, але пізніше її занесло піском і вона була загублена.

Наголошується, що дослідники очистили від піску наземну частину поховального комплексу. У ній збереглися настінні розписи, рельєфи та ієрогліфічні написи.

Некрополь Саккара знаходиться на відстані 25 кілометрів від Каїра і є найбільшим у Єгипті скупченням гробниць та заупокійних пам'яток, створених у різний час. Назва некрополя походить від імені бога смерті Сокара.

Археологи з 1970-х років ведуть розкопки на ділянці, що компактно забудована поховальними спорудами часів Рамсеса ІІ. Тут були знайдені усипальниці таких вельмож, як градоначальник Мемфіса і військовий чиновник Птахмес, царський посланець в іноземні країни Пасер, головний переписувач скарбниці Амона-Ра Нефер-Ренпет, високопоставлений воєначальник Іурхіа (судячи з імені, чужинець). Царедворець Птах-ем-Уйя (це ім'я перекладається як «Птах у човні»), якому належить розкопана усипальниця, був їхнім сучасником.

Вперше вхід у гробницю знайшов французький археолог Теодюль Деверіа ще 1859 року. Але після ранньої смерті вченого його дослідження не продовжили, про знахідку забули, її занесло пісками, і гробниця виявилася втраченою для археологів.

Тепер дослідники очистили наземну частину комплексу та знайшли залишки кам'яного вхідного пілону, вкриті ієрогліфічними текстами та рельєфними зображеннями. Написи повідомляють про те, що Птах-ем-Уйя завідував царською скарбницею. Крім того, він носив неодмінний титул царського писаря, а також виконував посаду головного наглядача царських стад і керував підношеннями у фіванському храмі Рамсеса II.

Вхід вів до внутрішньої зали, стіни якої частково зберегли шар гіпсової штукатурки. На ній була зображена процесія із заупокійними дарами та сцена жертвопринесення. У залі виявили фрагменти кам'яних блоків та чотирикутні колони, деякі з яких впали. Вчені вважають, що вони були частиною так званих осіричних стовпів, що включали приєднане до чотирикутної опори скульптурне зображення Осіріса - бога посмертного воскресіння та владики потойбіччя. Про те, що зал виконував функцію невеликого храму, говорить вівтар із пірамідіоном, знайдений у західній частині приміщення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше археологи виявили в Єгипті мумію віком близько двох тисяч років із золотим язиком. Як пояснили в Міністерстві старожитностей країни, золотий язик було поміщено в рот мумії, щоб покійний міг говорити в потойбіччі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі