Американський стартап перетворює харчові відходи на авіаційний гас.

Поділитися
Американський стартап перетворює харчові відходи на авіаційний гас. © Getty Images
Жижа з неприємним запахом у процесі переробки стає звичним авіаційним гасом, але з головною відмінністю від продукту переробки нафти - він не виготовляється з викопного ресурсу. Словосполучення "викопний ресурс" - ключове.

Жовту рідину з дуже неприємним запахом, яку виділяють харчові відходи, можна перетворити на повноцінне авіаційне паливо. Технологію такого перетворення розробив стартап Дерека Вардона, американського хіміка, який пропрацював більшу частину останнього десятиліття в Національній лабораторії відновлюваних джерел енергії (NREL), пише Science.

І це дуже актуально в умовах різкого потепління клімату і проблем з викопним паливом, що наростають.

Літаки - справжнісінькі вбивці клімату. Переліт із Нью-Йорка до Лондона і назад це майже тонна вуглекислого газу (CO2) на кожного пасажира, що більше, ніж житель Бурунді або Нікарагуа викидає в атмосферу за рік. Щороку літаки викидають близько 920 мільйонів тонн CO2, що становить приблизно 3,5% усіх викидів парникових газів у світі.

Природні механізми акумулюють надлишки енергії у вигляді кам'яного вугілля, нафти, природного газу під землею та гідратів на дні морів та океанів. І це саме для того, щоб захистити землю від перегріву. Люди зламали природні сейфи та вивільняють надлишки енергії, заховані в них мільйони років тому. Саме цим небезпечно викопне паливо – ми беремо те, чого брати не можна. А відновлювані джерела енергії, навіть якщо ми їх спалюємо, не збільшують кількість вуглекислоти в атмосфері, яка знову акумулюється рослинами - природного балансу дотримується.

Дерек Вардон упевнений, що створена ним технологія допоможе знизити споживання викопного палива. Жовта рідина з неприємним запахом, що виділяється харчовими відходами, є набором коротких ланцюжкових молекул, званих летючими жирними кислотами (ЛЖК).

У процесі, розробленому ним та його колегами, ЛЖК виганяють і проходять крізь шар гранул оксиду цирконію, який зв'язує ЛЖК в більш довгі ланцюги, звані кетонами. Спочатку смердюча жижа перетворюється на прозору рідину, що солодко пахне. Потім кетони направляються в інший реактор, де платини гранули зв'язують їх разом і відокремлюють атоми кисню. В результаті виходить гас - паливо для реактивних двигунів.

Дерек Вардон упевнений, що процес перетворення їжі на пальне здійснить надію на різке скорочення викидів парникових газів від викопного палива в атмосферу. У березні 2021 року він та його колеги докладно описали технологію в Proceedings of the National Academy of Sciences разом із розрахунками, які показують, що отримане реактивне паливо може бути майже таким самим дешевим, як версія на нафтовій основі.

У жовтні 2021 року Вардон залишив академічну науку і став головним технічним директором Alder Fuels, стартапа, який прагне виробляти екологічне авіаційне паливо (SAF). Компанія Alder використовує також інший процес виробництва SAF – перетворення в паливо для реактивних двигунів деревних відходів.

Восени 2021 року компанія United Airlines зобов'язалася купити 5,7 мільярда літрів SAF у Alder, що на той момент стало найбільшою угодою у сфері авіації. І Алдер не самотній. За останні роки у США, Китаї, Японії, Сінгапурі, Індії, Фінляндії, Швеції, Австрії та Канаді утворилося понад десяток стартапів з виробництва SAF.

Людство всерйоз хоче відродити табу, накладене природою використання викопних джерел енергії. А зараз це ще й питання глобальної політики, оскільки один із великих постачальників вуглеводнів на світовий ринок – Росія – вирішив за допомогою енергетичного шантажу та відкритої військової агресії проти України перекроїти карту світу та світовий порядок, побудований на демократії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі