Загроза вторгнення РФ: реакція народних депутатів України

Поділитися
Загроза вторгнення РФ: реакція народних депутатів України © Василь Артюшенко, ZN.UA
Під час погоджувальної ради ситуацію прокоментували не лише представники керівництва Верховної Ради, а й представники фракцій та груп.

Перша погоджувальна рада цього року відбулася в парламенті на фоні загострення ситуації на українсько-російському кордоні. Під час погоджувальної наради представники депутатських фракцій та груп висловилися щодо можливого вторгнення РФ в Україну, про що свідчить стенограма засідання.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук: «Шановні колеги, я хотів би відзначити, що декілька днів тому ми відзначали 103-ю річницю Соборності України. Тому я хочу насамперед, перед тим, як відкрити цю Погоджувальну раду, звернутися до усіх парламентарів, які присутні тут і які будуть завтра присутні в сесійному залі, брати приклад і об'єднуватись. Об'єднуватися навколо одного – навколо України. Це для нас дуже важливо і я дуже прошу не втягуватись між якісь партійні речі, а продемонструвати сьогодні суспільству єдність та звитяжну працю на благо українського народу.

Також я думаю, що ми не могли не відмітити, що останнім часом продовжуються спроби психологічного тиску на Україну. Міжнародна ізоляція Росії посилилась настільки, що російські депутати серйозно розмірковують над визнанням так званих Донецької та Луганської народних республік. Маю рецепт для наших сусідів: я пропоную зосередитися на власних проблемах їхніх і не затьмарювати себе міфом збирання земель. Щоб мати міжнародну підтримку і визнання, варто непокоїтися перш за все про економічне благополуччя власних громадян. Все інше призведе до санкцій та решти неприємностей. Тож моя порада шановним нашим колегам – проводити реформи, діяти в правовому полі, дотримуватись міжнародних угод, не відступати від власних слів, а засягати на територіальну цілісність сусідніх держав – це шлях у прірву».

Віцеспікерка парламенту Олена: Кондратюк: «Напередодні ми з вами, дійсно, відзначали важливу історичну дату для українців в усьому світі – це День Соборності України. І майже в кожному виступі та привітанні з нагоди Дня Соборності, лунали заклики до єдності, слова про те, що саме в єдності наша сила, а в розбраті – слабкість. Але від гарних патріотичних закликів і слів ми повинні нарешті перейти до дій… ми маємо внутрішньополітичні чвари і зведення рахунків у боротьбі за рейтинги і владу відкинути далеко назад. Ми маємо протиставити нашу непохитну єдність, мудрість та готовність чинити опір. Саме тому ми повинні мати, як на мене, зовсім інший, ніж пропонується формально, порядок денний для роботи Верховної Ради України в цей найбільш критичний період для країни. Головним питанням повинно стояти національна безпека і оборона та роль парламенту.

Я також і повністю підтримую негайне проведення позачергового закритого засідання Верховної Ради України за участі всього сектору безпеки і оборони з приводу загрози, повномасштабного вторгнення Російської Федерації. Нам необхідно скоординувати діяльність парламенту, уряду, Президента для чіткого реагування на  будь-який розвиток подій, який є зараз в Україні. Кожна інституція має знати, що і як вона повинна робити для того, щоб агресор не зміг скористуватися розгубленістю і нескоординованістю дій всіх гілок влади. 

Ще раз наголошую, що ми маємо відмовитися від критиканства загрозливого для внутрішньої стабільності  протистояння  між  владою і опозицією. І об'єднанням всіх сил та ресурсів маємо довести Російській Федерації, що їй не вдасться  дестабілізувати  ситуацію зсередини, єдність українців  і єдність усього світу є вирішальними зараз».

Перший заступник голови фракції «Слуга народу» Андрій Мотовиловець: «Сьогодні зараз головне не боятися, боятися взагалі шкідливо, а в цій ситуації це небезпечно, ворог прагне єдиного – паніки та дестабілізації. Також парламент має потурбуватися про українців, передати їм спокій та впевненість у своїх силах. Армія воює сьомий рік і стала значно сильнішою. Українські військові мають досвід, патріотизм і небажання поступатися. Тепер за допомогою наших союзників мають найсучаснішу зброю, у нас є кому захищати наші кордони. Задача Верховної Ради  працювати, зберігати спокій і підтримувати економіку, бо саме сплачені податки перетворюються на боєприпаси та паливо для бронетехніки. Нехай наша робота стане відповіддю на спроби залякати Україну».

Співголова депутатської фракції ОПЗЖ Вадим Рабінович: «Мій виступ – це  звернення до наших громадян. Українці, будьте пильні, вас вкотре намагаються обдурити. Під крики "Путін йде!" вас хочуть змусити забути про знищену економіку, про захмарні тарифи, про розкрадений коронавірусний фонд. Тож, панове, ще раз закликаю вас до пильності, не дайте себе обдурити, адже сьогодні здійснюється змова проти України, змова проти її народу.

Щодня, щогодини нагнітають обстановку, залякують нас безкінечними новинами про евакуацію посольств, про іноземців, які … тікають з України. Та під залякуванням неминучої війни криється дуже простий план, Зеленського змушують об'єднатися і взяти на свій борт всю групу колишнього режиму: Порошенка, Турчинова, Луценка та всю їх команду.

От зараз їх намагаються будь-що реанімувати і повернути ціною знищення економіки, навіть ціною розв'язання військового конфлікту. У кукловодів є рішення, Порошенко повинен стати прем'єром при Зеленському. Згадаємо вчорашній день, попри практично щоденні запевнення російської сторони  що жодних нападів на  Україну не планується, буквально вчора прилетіла нова страшилка, після вторгнення Москви новий уряд вже є і очолює його Євгеній Мураєв. Це вже аж ніяк не безвинний жарт, хоча в дурний.

Хочу нагадати тим, хто створює ці фейки, Мураєв знаходиться під російськими санкціями, йому заборонено в'їзд до Росії. Тому на прописану йому роль, він навряд чи підходить, то ж провокації треба готувати ретельніше».

Член депутатської фракції «Європейська солідарність» Петро Порошенко: «На сьогоднішній день питання безпеки європейського континенту вирішується в Україні. Слухання по ситуації на україно-російському кордоні проходять у Конгресі Сполучених Штатів Америки, в Бундестазі, у Британському парламенті, в більшості парламентів Європейського Союзу. І тільки… Окремі посольства, як вже було зазначено, починають евакуацію родин дипломатів, що я категорично не підтримую, а Верховна Рада тим часом займає позицію невтручання у справу захисту України, перебуваючи на канікулах п'ять тижнів.

З початку листопада влада заперечує російську загрозу і не спромоглася навіть детально обговорити цю загрозу. Військові кажуть, і я їх підтримую, що це дуже схоже на дезертирство.

Ми вимагаємо, шановний пане Голово, завтра не міністра оборони заслуховувати, а провести закрите засідання Верховної Ради України за участю Зеленського, за участю всього вищого військового політичного керівництва, дати месседж депутатам і дати месседж народу, саме це, а не «відосики» в стилі «не дивися вгору», мають виконати роль заспокоєння українців. Уряд має прийти на це засідання з проєктами виключного переліку законопроєктів».

Член фракції ОПЗЖ Нестор Шуфрич: «Ми сьогодні наполягаємо саме на мирному вирішенні конфлікту та унеможливлення будь-якої ескалації, і готові цьому сприяти. Більше того, знаємо, як це зробити. Навколо цього і треба об'єднатися на ділі, а не відомо, навколо чого. Та ще й на словах, як сьогодні пропонує Порошенко».

Голова фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко: «Я хотіла би висловити бачення нашої команди. Ми вважаємо, що сьогодні розгортається така повномасштабна досить жорстока кампанія по залякуванню, шантажу України для того, щоб загнати Україну, українське суспільство, яке ніколи не сприймало і не сприймає Мінські угоди і «формулу Штайнмайєра», систему по суті, систему втрати поступово незалежності і суверенітету України… І тому мета всього цього масштабного дійства – це загнати українське суспільство в безвихідь, щоб вони сказали, люди, українці, що, да, у нас немає виходу, будемо виконувати все те, що закриє взагалі стратегію руху України вперед до наших європейських перспектив.

Я можу сказати, що на будь-яких парламентських чи президентських наступних виборах, якщо Мінські домовленості  і «формула Штайнмайєра» стане реальністю, вважайте, що Україна буде взята під політичний контроль країни-агресора. От в чому реальна сутність і ми мусимо віддавати в цьому собі звіт.

І я хочу зараз звернутися до всіх людей, які розуміють, що відбувається. Не дайте українському суспільству зробити над собою такі маніпуляції і не дайте нас загнати в тупик, з якого вже виходу не буде. І я переконана, що ще за підписання Мінських домовленостей, договорняків і «формули Штайнмайєра» ще перед історією України, перед українським суспільством та і перед Кримінальним кодексом відповідати будуть всі, хто в це втягнув Україну, тому що це якраз і є той удар по Україні, який хотіли завдати агресори проти нас… Прийшов час не просто подумати про Україну, а відкинути всі амбіції в сторону і створити уряд національної єдності». 

Голова фракції «Голос» Олександра Устінова: «Хочу сказати, що важко не погодитися з усіма, хто вже виступав, про те, що зараз у країні питання номер один, яке стоїть, – це національна безпека. І дуже хотілось би бачити зараз об'єднання у першу чергу парламенту, тому що ми маємо стати тим органом, який сьогодні об'єднається і буде координувати роботу фактично зараз всіх органів виконавчої влади… щодо національної безпеки і щодо можливості вторгнення, про яке зараз говорять. Ми розуміємо, що зараз відбувається шалений тиск і фактично шантаж на українську владу для того, щоб поступитися і проголосувати, а це, колеги, нам доведеться голосувати як Верховній Раді, ті закони, які змусять нас виконувати той Мінськ, який був підписаний і фактично здати суверенітет України. Скажу чесно, фракція «Голос» не буде підтримувати, не буде таке голосувати, ми не здамо суверенітет України. Тому для цього нам треба готуватися».

Співголова депутатської групи «За майбутнє» Тарас Батенко: «Можливо агресія Росії зумовлена ще й тим, що Україна кінцево і безповоротно, в очах московського агресора, стає не Росією, в тому сенсі, що повернення її в лоно неоросійської імперії вже буде неможливим. Росія стала на шлях повної диктатури, потурання міжнародного права, тому кремлівсько-путінська версія історії не підійде вже ніколи цивілізованому світу і Україні.

Бо ми сповідуємо мир і демократію і сподіваємося, що ситуація з військовою ескалацією   Росії довкола українського кордону тільки зміцнить українські позиції  у цивілізованому світі і від нас не відвернуться країни Заходу. Головне, щоб ми самі собі не зашкодили, друзі, своєю партійною і внутрішньою роздрібленістю, своїм вождізмом, бажанням тягнути ковдру на себе, своїм егоїзмом, своєю гонитвою за рейтингами і тому подібне. І тут важлива місія українського парламенту, який повинен показати нації єдність парламентських і позапарламентських політичних еліт. І мені здається, шановні колеги, що міжфракційні консультації, в тому числі і разом з Головою Верховної Ради України щодо порядку денного в парламенті, мають не допустити поглиблення цієї кризи і такі консультації мають бути щоденними. 

Будь-яка криза – це нові можливості. Великі нації внутрішньо об'єднувалися перед  обличчям ворога і українська нація теж є великою нацією. Тому  депутатська група «Партія «За майбутнє» ще раз наголошує, що дестабілізація ситуації всередині України свідоме чи несвідоме нарощування паніки – це  головні передумови вторгнення Путіна в Україну, створення абхазького сценарію чи  реанімації певної форми Радянського Союзу, яким марить сьогодні Путін.

Будь-яка  нестабільність у  нас  прямопропорційна удару по українській економіці, промисловості, банківській системі, грошових вкладах наших громадян, іноземних та внутрішніх інвестиціях, зростання інфляційних процесів і так далі. І цього не можна нам, парламентарям, допустити, бо це і є мета Кремля – фінансово і економічно знекровити та проковтнути нашу державу. Тому роль українського парламенту, як майданчика для консолідації зусиль, надзвичайно важлива».

Член групи «Довіра» Володимир Арешонков: «Наша група вчергове також закликає керівників та представників всіх політичних сил, фракцій та груп у Верховній Раді об'єднатися заради ефективної роботи Ради, уряду та органів місцевого самоврядування. Об'єднатися заради того, щоб зробити все для того, посилити безпеку держави, укріпити свої кордони, підсилити та забезпечити всім необхідним нашу армію, створити ефективні та дієві сили територіальної оборони.

Нам не треба ніяких соцопитувань, щоб зрозуміти, тема поширення військового конфлікту дійсно  вийшла на перше місце в обговоренні серед громадян нашої країни. Але є ще серйозніші речі, ми днями зустрічалися з жителями прикордонних районів з Республікою Білорусь у себе на Житомирщині, так от керівники багатьох територіальних громад говорять про те, що ця тема є вже поширеною серед дітей і молоді. Вже школярі в школах абсолютно серйозно обговорюють можливі варіанти нападу на Україну з боку сусідніх держав. Це вже надзвичайні речі.

Тому український парламент дійсно має робити зараз все необхідне, щоб забезпечити спокійне і нормальне життя наших людей. Ми підтримуємо ідею широкого звіту уряду, міністра оборони і ми давно теж виступаємо за ідею створення уряду широкого, коаліційного. Нехай це буде уряд національної єдності або ще з якоюсь іншою назвою, але за участю представників різних політичних сил».

Член фракції «Слуга народу» Данило Гетманцев: «Шановні колеги, хочу  підтримати Олену Кондратюк в її заклику на початку нашого засідання сьогоднішнього про єдність між нами, про припинення політичних свар, критиканства та маніпуляцій.

А також хочу звернути увагу на те, що ми побачили після цього, майже від всіх опозиційних сил ми побачили, що таке сварки, критиканство і що таке маніпуляції. Обвинувачення, безпідставні чутки, відверта брехня, образи, нагнітання, істерика, прогнози апокаліпсису, жахи, фантазії, шантаж, вимагання допустити до влади – все те, що ми чули сьогодні і те, що ми чуємо чи не щодня, під різними приводами від  COVID до війни».

Згідно зі стенограмою погоджувальної ради, виступи інших депутатів стосувалися в основному порядку денного пленарного тижня парламенту. Зокрема, виступали депутати з СН Анастасія Радіна, Дмитро Наталуха, Михайло Радуцький, Вадим Галайчук, Сергій Бабак, Андрій Костін, Сергій Іонушас, Олег Бондаренко, Оксана Дмитрієва, член групи «За майбутнє» Дмитро Лубінець, член фракції «Батьківщина» Андрій Кожем’якін та член фракції «Європейська солідарність» Микола Величкович.

Россия уже несколько месяцев активно наращивает войска на границе с Украиной. На фоне разговоров о возможности полномасштабной войны РФ требует от НАТО гарантий безопасности, согласно которым Альянс должен отказаться от присоединения Украины и любой военной деятельности в Украине, Восточной Европе, Закавказье и Центральной Азии.

Подробнее о том, чего добивается Москва и пойдет ли Запад ей на уступки, читайте в статьях Сергея Корсунского «Ультиматум Путина и переговоры Россия–США: сдадут ли Украину» и Алексея Ижака «Отведет ли Путин войска от Украины после переговоров с США?». О стратегии администрации Джо Байдена по поводу сдерживания масштабной агрессии России против Украины читайте в статье Александра Хары «Как Белый дом ответил Кремлю: зачем Блинкен приезжал в Киев».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі