За рік після вторгнення Путіна Байден відвідав Київ: реакція експертів

Поділитися
Експерти Atlantic Council розповіли про важливість поїздки Байдена до України.

У понеділок президент США Джо Байден здійснив неочікувану поїздку до Києва, де провів зустріч із президентом України Володимиром Зеленським. 

«Я вважав критично важливим, щоб не було жодних сумнівів щодо підтримки США України у війні», — сказав Байден на прес-конференції після того, як двоє лідерів відвідали Михайлівський Золотоверхий монастир. Під звуки повітряної тривоги президент США вшанував пам'ять загиблих захисників України.

У п'ятницю виповнюється рік з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Пропонуємо огляд думок експертів Atlantic Council про важливість поїздки Байдена на початку другого року війни.

Емоційний прийом Байдена від українців — і істерика в Росії

Щойно було оголошено про візит до Польщі, в Києві почали ширитися чутки про можливість зустрічі Байдена і Зеленського швидше за все, на західній Україні. Ще до появи перших фото багато киян здогадувалися, що президент США перебуває в місті через надзвичайні заходи безпеки та перекриття кількох вулиць. Візит Байдена був однією з тих подій, коли емоційна реакція української влади та населення була однаково позитивною і навіть захопленою. Варто зазначити, що ранок для киян розпочався з повітряної тривоги, яка під час війни стала чи не повсякденністю.

Візит Байдена, безумовно, був значущим як доказ непохитної підтримки США боротьби України з російською агресією, особливо для протидії сумнівам, породженим позиціями деяких конгресменів-республіканців. Меседж про продовження військової, економічної та гуманітарної допомоги з боку очолюваної США антипутінської коаліції був надзвичайно важливим для українців. 

Оголошення про новий пакет озброєнь мало підкріпити це повідомлення, і так воно і сталось.  Однак, враховуючи, що зброя в новому пакеті – це здебільшого те, що Сполучені Штати вже погодилися надіслати раніше, можна зробити висновок, що дискусія у Вашингтоні шодо надання Україні більш потужної та далекобійної зброї ще далека від завершення.

Реакція росіян на візит була передбачувано істеричною. Якщо на квазіофіційному рівні це було названо «демонстративним приниженням Росії», користувачі соцмереж пішли ще далі, закликаючи до нових ракетно-бомбових ударів по Києву та інших містах України. Немає сумніву, що візит Байдена буде використаний російською пропагандистською машиною для ще більшого роздмухування почуттів шовінізму та антиамериканської ворожнечі, які вже й без того добре вкорінені у мізках більшості росіян.

— Олег Шамшур — позаштатний старший науковий співробітник Євразійського центру Atlantic Council, колишній посол України в США

Відлуння Кеннеді та Рейгана

Візит президента Байдена до Києва можна розглядати на рівні з іншими значними моментами лідерства американських президентів у захисті свободи, таких як «Ich bin ein Berliner» президента Джона Ф. Кеннеді та «Mr. Горбачов, знеси цю стіну!» Рональда Рейгана.

Візит Байдена не змінює політику США щодо підтримки свободи України, разом із тим він демонструє прихильність і рішучість США домогтися успіху цієї політики. Це не та поїздка, яку б здійснив президент, якби США планували підштовхнути Україну до небажаного врегулювання на умовах Путіна; це поїздка, яка є посланням президенту Росії Володимиру Путіну про стійкість США у підтримці України.

Київська поїздка Байдена створює потужний фон для його візиту до Варшави. У Варшаві Байден, ймовірно, стверджуватиме, що справа України також є справою Вільного світу; що, підтримуючи Україну проти загарбницької війни тирана за завоювання та винищення українців, Сполучені Штати, Європа та інші країни просувають свої інтереси, а також цінності. Візит до Києва надає цьому посилу більшої сили.

Нарешті, складна організації такої поїздки взагалі. Це набагато важче, ніж президентські поїздки, скажімо, до Багдада під час війни в Іраку, де США мали величезні військові засоби. У Києві США мають першокласне, але невелике посольство. І цей візит вдався. Зважаючи на всі проблемні моменти, Байден, мабуть, справді хотів здійснити цю поїздку — а це довга, складна та ризикована справа. Це свідчить про довгострокову підтримку України. Це потужне та бажане повідомлення.

— Деніел Фрід — почесний співробітник Atlantic Council і колишній помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії. 

Повідомлення про продовження американської підтримки з політичними битвами попереду

Візит Байдена до Києва був ідеальним, як і візуальні ефекти. Він навіть одягнув синьо-жовту краватку, коли енергійно виходив на вулицю під час повітряної тривоги. Хоча він був одним із останніх великих світових лідерів, які відвідали зруйновану війною столицю, українці почуваються виснаженими боротьбою минулого року й потребують запевнення, що про них не забули. Його візит підняв їм настрій. У соцмережах звичайні українці висловлювали вдячність за символічність візиту.

Слова Байдена про те, що Сполучені Штати будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно» — його постійна теза — повністю відповідають громадській думці США. Через рік після війни 65 відсотків американців хочуть і надалі підтримувати повернення Україною своєї території, навіть якщо це означатиме тривалий конфлікт. Ця цифра не змінилася з 2022 по 2023 роки, що вражає, але між республіканцями та демократами існують серйозні партійні розбіжності, і ми повинні очікувати, що вони зростатимуть. 

Водночас, візит Байдена також підвищує очікування. Українці хочуть і очікують більшої допомоги, але кожен додатковий великий пакет допомоги, який санкціонує Конгрес, вимагатиме важкої боротьби. Запевнити Київ у тому, що Вашингтон стоїть на захисті України і зберегти надходження допомоги буде неабияким завданням для Байдена до президентських виборів у США.

— Мелінда Харінг — старший науковий співробітник Євразійського центру Атлантичної ради.

 Жорстка реакція в Росії

Несподіваний візит Байдена до Києва українці сприйняли як перемогу, вбачаючи в ньому підвищення морального духу та бажане свідчення довгострокової відданості Сполучених Штатів боротьбі їхньої країни за виживання. Тим часом новина про поїздку викликала суміш шоку та обурення серед російської аудиторії. На російському державному телебаченні експерти, які обговорювали візит, намагалися зберегти обличчя Путіна, наполягаючи на тому, що для того, аби поїздка відбулася, саме Москва мала була надати Вашингтону «гарантії безпеки».

Інші були в менш благодійному настрої. Затаврував візит відомий прокремлівський журналіст Сергій Мардан, назвавши його «демонстративним приниженням Росії», яке ставить під сумнів заяви путінського режиму про ведення «священної війни» проти Заходу. 

«Здається, під час священної війни теж є обідні перерви», – прокоментував він. 

В одному популярному Telegram-акаунті, який ведуть російські військовослужбовці, з гіркотою зазначено, що з наближенням першої річниці вторгнення в Україну «російське місто» Київ вітає президента США, а не Путіна. 

В інших російських соціальних мережах цей візит викликав хвилю закликів до бомбардування Києва та інших українських міст. Неважко зрозуміти, чому присутність Байдена в українській столиці викликала таку різку реакцію Росії. Його візит став болісним нагадуванням про те, що Росія не змогла досягти своїх військових цілей, незважаючи на дванадцять місяців зусиль і величезні втрати.

— Пітер Дікінсон — редактор UkraineAlert.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі