ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити рекордну компенсацію у 27 млн євро за борги 1990-х років

Поділитися
ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити рекордну компенсацію у 27 млн євро за борги 1990-х років Євросуд вирішив, що весь процес у справі "Агрокомплексу" в Україні був відверто несправедливим © infobae.com
Компанія "Агрокомплекс", що постраждала у судовому процесі за прострочені борги проти Лисичанського НПЗ, відсудила у Страсбурзі 27 млн євро.

Європейський суд з прав людини, який ще у 2011 році визнав компанію "Агрокомплекс" постраждалою в судовому процесі за прострочені борги проти Лисичанського НПЗ, через два роки визначив розмір відшкодування збитків.

Згідно з рішенням, прийнятим 25 липня, ЄСПЛ зобов'язав Україну виплатити "Агрокомплексу" 27 млн євро справедливої компенсації і 30 тисяч євро в рахунок покриття витрат.

Сума компенсації стала однією з найбільших в історії суду і рекордною для України - на початку 2013 року суддя ЄСПЛ від України Ганна Юдківська повідомила, що максимальна компенсація від Страсбурзького суду склала 30 млн євро. Це було в 1994 році за скаргою двох нафтопереробних заводів проти Греції.

Справа "Агрокомплексу" проти одного з найбільших нафтопереробних заводів в Україні стосувалася спроби компанії відновити прострочені заборгованості за поставлену, але неоплачену нафту.

На початку 1990-х років "Агрокомплекс" поставив 375 тис. тонн сирої нафти на Лисичанський НПЗ, який в той час належав державі (ВАТ "ЛиНОС").

У липні 1998 року Вищий арбітражний суд визнав заборгованість "ЛиНОСу" перед "Агрокомплексом" в розмірі 216,15 млн гривень. Оскільки ні одна із сторін не оскаржила це рішення, воно набуло чинності.

В цей же час Кабмін створив робочу групу для встановлення причин боргів НПЗ і за результатами аудиту у 2000 році було встановлено, що рішення від 1998 року щодо заборгованості суперечить чинному законодавству і що борг фактично дорівнює 36,4 млн гривень.

У червні 2001 року Вищий арбітражний суд скоротив борг компанії до 97,4 млн гривень, а Донецький апеляційний господарський суд пізніше - до 90,98 млн гривень.

Подальші апеляції "Агрокомплексу" не увінчалися успіхом, у низці випадків в ході розгляду надходили скарги про втручання влади у процес.

"Агрокомплекс" звернувся у Європейський суд з прав людини в червні 2003 року.

У своєму рішенні від 6 жовтня 2011 року ЄСПЛ визнав три порушення статті 6 § 1 (право на справедливий судовий розгляд у розумний термін).

А саме: суд постановив, що українські суди, які розглядали справу, не можуть розглядатися як незалежні або неупереджені, враховуючи кричуще втручання вищих органів державної влади у судовий розгляд.

ЄСПЛ також постановив, що скасуванням судового рішення щодо визначення суми заборгованості НПЗ компанії-заявнику був порушений принцип правової визначеності.

Окрім того, встановлено, що тривалість судового розгляду була надмірною. Також було порушено статтю 1 Протоколу №1 (захист власності), що в даному випадку мало безпосередній вплив на майнові інтереси компанії-заявника.

Разом з тим, у раніше прийнятому рішенні суд відклав розгляд питання про справедливу компенсацію в цілому. !zn

Читайте також:

Запуск непрацюючого Лисичанського НПЗ відклали ще на кілька місяців

Британія розчарувалася у системі ЄСПЛ і може вийти з неї

Україна за день програла понад 200 позовів в Євросуді з прав людини

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі