Скандальна заява Дональда Трампа про те, що він заохочував би Росію робити у Європі те, що вона захоче, наробила галасу. Мав на увазі експрезидент саме держави, які під час його попереднього перебування у Білому домі не погоджувалися збільшувати видатки на оборону в рамках функціонування НАТО.
Та у The Washington Post пояснили, що п'ята стаття статуту організації передбачає, що держави Альянсу вживатимуть "таких заходів, які вважатимуть необхідними", а президент кожної країни, будучи головнокомандувачем, вирішить, чи буде саме його армія воювати. Це пояснив політолога Джошуа Шифрінсон. За його словами, таке формулювання дозволяє лідерам залишатися осторонь в випадку конфлікту між союзником та агресором.
"Така гнучкість створює ризик того, що Трамп може залишитися осторонь, якщо щось піде не так", – вважає експерт.
Погоджується з тим, що формулювання п'ятої статті розмиті й професор Військово-морської аспірантури Джеффрі Ларсен. Втім, для Штатів не підтримати союзників було б немислимо, адже таке рішення може розірвати Альянс.
"Було б катастрофічно з точки зору зовнішньої політики не прийти на допомогу союзнику, до якого ми взяли на себе це урочисте зобов'язання", – сказав він.
Нагадаємо, на тлі майбутніх президентських виборів у США над НАТО нависає стара загроза — республіканець Дональд Трамп. Про плани вивести Штати з Альянсу він сигналізував ще під час свого попереднього перебування у Білому домі. Причиною стали видатки на оборону країн-союзниць. У 2006-му партнери домовилися, що вони становитимуть 2% ВВП. Втім, торік Вашингтон витратив аж 3,49%, тобто 860 мільярдів доларів. Тому Трамп вважає, що інші держави роблять для Альянсу недостатньо.
У грудні Конгрес прийняв закон, відповідно до якого будь-хто з президентів більше не матиме можливості ухвалити самостійно рішення про вихід з НАТО, для цього потрібен буде або акт від Конгресу, або "зелене світло" від Сенату. Так американські законодавці вирішили показати свою відданість Північноатлантичному Альянсу.