Єврокомісія має намір представити 8 листопада оцінку прогресу, досягнутого Україною на шляху до членства в ЄС, що є ключовим кроком до прийняття рішення про те, чи починати переговори про вступ із Києвом. Про це повідомляє Reuters.
Оцінку опублікують у щорічному звіті Єврокомісії, в якому буде детально описано, наскільки країни, що прагнуть приєднатися до блоку, просунулися у досягненні необхідних економічних, правових та інших критеріїв.
Очікується, що під час саміту лідерів ЄС 14-15 грудня буде прийматися рішення про те, чи починати офіційні переговори про членство з Україною.
За даними джерел Reuters, Київ отримає позитивну рекомендацію, але, можливо, з додатковими умовами, пов'язаними із боротьбою з хабарництвом та правами меншин — останнє питання порушувала Угорщина.
Що стосується інших претендентів на вступ, то за словами чиновника ЄС, подібна рекомендація може бути надана Молдові. Щодо Грузії "журі ще не вирішило", чи отримає вона офіційний статус кандидата на вступ.
Будь-які рішення про розширення вимагають одностайної підтримки всіх членів блоку, чого, на думку чиновників і дипломатів ЄС, може бути важко досягти у питанні вступу країн Західних Балкан.
Натомість, за словами джерел Reuters, регіон може отримати додаткову фінансову допомогу від перегляду спільного бюджету блоку, що також має бути вирішено на саміті в грудні.
Пропозиція Єврокомісії щодо перегляду бюджету включає виділення 50 мільярдів євро на підтримку України до 2027 року, а також 15 мільярдів на боротьбу з нелегальною міграцією. Рішення щодо бюджету також вимагають одностайності, і деякі країни ЄС попросили збільшити витрати на боротьбу зі стихійними лихами, такими як лісові пожежі та повені.
За даними Bloomberg, Єврокомісія готується рекомендувати розпочати переговори про членство з Україною. Але вона може наполягати на досягненні прогресу в деяких пріоритетних сферах, включаючи боротьбу з корупцією, як на проміжних кроках.
Українська влада сподівається, що Україні вдасться пройти процес вступних переговорів з Євросоюзом дуже швидко і стати членом ЄС вже за два роки. Водночас очільники європейських інституцій стримано висловлюються щодо часових рамок вступу України і підкреслюють, що процедура не передбачає чітких хронологічних меж різних етапів, а швидкість вступу залежить від заслуг — темпів і якості реформ країни-кандидата.
FT писала, що членство України може стати найважчим тягарем для фінансів ЄС. Двома найбільшими секторами бюджету блоку є спільна аграрна політика та згуртованість, або регіональні витрати, на які разом припадає близько 62% семирічного бюджету ЄС. Прийняття України, площа сільськогосподарських угідь якої перевищує площу Італії, а в аграрному секторі якої зайнято 14% населення, змінило б правила гри.