Російській опозиції не вдається об'єднатися проти Путіна на тлі протистояння Навального та Ходорковського – FT

Поділитися
Російській опозиції не вдається об'єднатися проти Путіна на тлі протистояння Навального та Ходорковського – FT © Википедия
Дисиденти сперечаються, хто має очолити опір, тим часом війна в Україні поглиблює існуючі розколи.

Цього тижня залякана російська опозиція зібралася в Брюсселі, щоб намітити шлях повернення до демократії, тоді як головні суперники Владіміра Путіна перебувають у в'язницях чи вигнанні та сперечаються про те, як рухатися далі, пише Financial Times.

Замість того, щоб об'єднати російських лібералів, війна в Україні поглибила існуючі розколи та додала нові протиріччя, такі як підтримка військової поразки Москви та вимоги Києва щодо репарацій, які деякі серед росіян вважають "політично токсичними".

"У них є ці чвари, і, можливо, це займе деякий час. Було б добре, якби вони змогли продемонструвати більше єдності навколо якоїсь стратегії", - сказав Андрюс Кубілюс, литовський євродепутат, який запросив опозиційні групи до Європейського парламенту цього тижня.

Хоча ЄС сподівався об'єднати їх, розколи знову проявилися, коли послідовники ув'язненого антикорупційного активіста Алєксєя Навального, найпопулярнішого російського опозиційного лідера, відмовилися брати участь у парламентському заході.

Фонд боротьби з корупцією Навального, який працює у Литві, відхилив запрошення на конференцію, побоюючись опинитися "в одному човні" з конкуруючими опозиціонерами, які не поділяють їхні погляди, за словами Леоніда Волкова, давнього керівника штабу Навального.

ЄС, який направив на конференцію високопосадовців, намагався переконати опозицію розробити переконливий план розвитку демократії та згуртувати росіян проти війни.

"Ми хочемо працювати з Росією, але з іншою Росією", - сказав Майкл Зіберт, директор зі Східної Європи та Центральної Азії дипломатичної служби ЄС.

Але опозиційні групи, як і раніше, розходяться в думках про те, як досягти цієї “іншої Росії” – і хто має її очолити.

Міхаіл Ходорковський, колись найбагатша людина Росії, а тепер найвідоміший опонент Путіна після Навального, звинуватив групу Навального в увічненні "конфліктних ситуацій".

"У їхній свідомості може бути лише лідер. У їхньому світогляді не вкладається, що у вас може бути багато лідерів – що в цій кімнаті їх повно", – сказав Ходорковський.

47-річний Навальний вперше прославився на початку 2010-х років багато в чому завдяки тому, що не звертав уваги на внутрішні чвари в опозиції і зосередився на створенні динамічного руху в інтернеті, що викриває корупцію.

На відміну від своїх суперників, він переважно уникав вечірок у західних посольствах та поїздок на європейські конференції, наполягаючи на тому, що зосередженість на реальних проблемах росіян дає йому більше легітимності.

У 2021 році він повернувся до Москви з Берліна, де проходив курс реабілітації після отруєння нервово-паралітичною речовиною, провину за яке він поклав на Путіна. Після повернення він був одразу арештований, а його організація заборонена.

Будь-кому, хто пов'язаний із групою Навального чи протестує проти війни, загрожує арешт - цей крок ускладнив для його організації проведення мітингів, які ще два роки тому збирали сотні тисяч людей по всій країні. Лише невелика кількість прихильників вийшла на вулиці минулої неділі, щоб привітати Навального з днем народження.

Володимир Мілов, який неофіційно консультує Навального, але не входить до Фонду боротьби з корупцією, сказав, що "вони мають величезний політичний капітал, напрацьований кров'ю, потім і сльозами", і що перспектива бути просто однією з багатьох опозиційних груп їх  не приваблює.

Ходорковський, який присвятив більшу частину свого недавнього 50-хвилинного інтерв'ю критиці команди Навального, порівняв різницю між "революційною партією та коаліцією народного фронту" із ситуацією в Росії перед Жовтневою революцією 1917 року.

"Ми не знаємо жодного випадку, коли революційна партія прийшла до влади і, зрештою, з'явилася демократія. З народним фронтом це відбувається не завжди, але досить часто", - сказав Ходорковський.

Хоча Ходорковський робить спроби створити ширшу коаліцію, звертаючись до молодих активістів, він також не застрахований від склок. На нещодавньому закритому форумі у Вільнюсі, на якому були присутні і він, і команда Навального, близький соратник Ходорковського голосно обрушився на Волкова з образами, поки модератор не відібрав мікрофон.

Трансляції Ходорковського на YouTube поки що не змогли залучити аудиторію Навального.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі