Будапештський меморандум не передбачав захист України від Росії - експерт Chatham House

Поділитися
Будапештський меморандум не передбачав захист України від Росії - експерт Chatham House Будапештський меморандум не обіцяв Україні захист від агресії. © 112
На думку британського експерта, у Києва не було іншого вибору, як підписати Будапештський мемораднум.

Україні довелося підписати Будапештський меморандум, оскільки ризик конфлікту з Росією на початку 90-х років був високим. І утримувати такий арсенал теж було для Києва надто дорого. Тому українській стороні довелося підписати угоду про гарантії безпеки в обін на передачу ядерного арсеналу.

Про це в інтерв'ю Ліга.net сказав асоційований науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Джеймс Шерр.

"Її підписання було передумовою залучення США на сторону України і після цього американська допомога Україні була виключно важливою", - наголосив Шерр.

Він додав, що Україна була визнана світовою спільнотою як незалежна держава, і це важливий аспект, який закріплений не лише в Будапештському меморандумі, а й усіх документах після Холодної війни включно з Паризькою хартією 1990 року.

Читайте також: Збірна України на Євро-2016 заробила менше всіх

"Ви говорите про Будапештський меморандум, але є багато інших документів, на яких стоїть підпис представників Росії. Росія в лютому 2014 року оголосила війну всім правилам, передбаченим у цих документах", - сказав експерт, додавши, що Будапештський меморандум від початку не гаратував захист України від агресії Росії.

"Будапештському меморандуму ніколи не відводилася роль оборонної угоди або оборонної гарантії. І він ніколи не передбачав, що Захід піде на війну проти Росії. Українцям, які вважають інакше, слід припинити обговорювати це, сісти і прочитати його. Не було ніяких оборонних гарантій Україні з боку Заходу. Не було ніякого передбаченого механізму безпеки, який запобіг би порушенню меморандуму Росією, якщо б вона захотіла і мала можливість це зробити", - пояснив Шерр.

На його думку, Україну не зможуть захистити якісь міжнародні механізми. Їй потрібна комбінація власної сили і західної підтримки для того, щоб зрівноважити регіон. Також Шерр зауважив, що в питанні прагнення України здобути членство в НАТО можна сказати точно, що нейтралітет її не захищає.

Раніше екс-міністр оборони США Роберт Гейтс говорив, що Захід не виконав свої зобов'язання перед Україною за Будапештським меморандумом. В цей же час, він додав, що не знає, чому у Нормандському процесі беруть участь Франція і Німеччина, а Британія і США, які були гарантами української цілісності за Будапештським меморандумом, стоять осторонь.

Також у ПАРЄ закликали підписантів Будапештського меморандуму захистити Україну. Зокрема, доповідач Парламентської асамблеї Ради Європи на тему "Політичні наслідки кризи в Україні" Крістіна Зеленкова нагадала країнам-учасникам меморандуму про їхні зобов'язання захищати Україну.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі