Понад 1200 правок: що депутати хочуть змінити в законопроєкті про олігархів

Поділитися
Понад 1200 правок: що депутати хочуть змінити в законопроєкті про олігархів © Василь Артюшенко, ZN.UA
Найбільша правка зайняла 18 сторінок

В законопроєкт про олігархів №5599, який Верховна Рада підтримала в першому читанні 1 липня, народні депутати внесли 1257 поправок на 500 сторінок, повідомив народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк в своєму Telegram-каналі.

Найбільше правок стосувалося того, щоб уповноважити НАЗК бути головним органом по визнанню олігархом. Відзначимо, що теоретично НАЗК можна уповноважити. Однак, з огляду на етапність цієї ідеї, тобто «з нуля», то могли вибрати і інший орган, наприклад, Кабмін. Хоча це не вирішує основного питання - експерти вважають саму ідею деолігархізації нежиттєздатною.

Що пропонують змінити:

  • орган, який буде визначати людину як олігарха. Є кілька варіантів: Кабмін за зверненням РНБО, членів Кабміну або президента України; ВАКС за заявою Кабміну, РНБО, НБУ, СБУ або АМКУ; НАЗК за зверненням АМКУ або іншого державного органу; Спеціально створена Комісія при НАЗК; Комісія із семи людей, де більшість - представники міжнародних організацій.
  • зробити НАЗК головним органом з визнання олігархом, надати йому право здійснювати розслідування та вивчення всіх обставин, а також вести Реєстр олігархів.
  • зобов'язати олігархів звітувати перед НАЗК про фінансування ЗМІ, а будь-яка концентрація бізнесу за участю олігарха обов'язково повинна відбуватися з дозволом від АМКУ.
  • уточнити і розширити список критеріїв для статусу олігарха - додати в нього розміри активів, вплив на політиків, регулярні зустрічі в Офісі президента і так далі.
  • розширити список заборон для олігархів, зокрема на керівні посади в органах державної влади і місцевого самоврядування.
  • ввести стандарти подачі інформації в ЗМІ, які мають ознаки впливу олігарха. Мається на увазі контроль за дотриманням балансу думок, повнотою інформації і відсутністю антиукраїнської пропаганди. Однак, на думку Залізняка, така правка небезпечна з точки зору свободи слова.

Законопроєкт про деолігархізацію президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради 2 червня 2021 року. Згідно з документом, олігарх — це людина, яка одночасно бере участь у політичному житті, має значний вплив на засоби масової інформації та є власником великого бізнесу. Олігархів планують вносити в спеціальний реєстр. Детальніше про те, що не так із законопроєктом, читайте у статті Юлії Самаєвої «Законопроєкт "Про олігархів": основні положення vs головні очікування».

Водночас Євгеній Редзюк у своїй статті для ZN.UA  зазначив, що держава має зосередитися на допомозі малому бізнесу, а не монополіям. Докладніше по проблемі у статті кандидата економічних наук Євгенія Редзюка “Деолігархізація України — місія можлива?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі