Законопроєкт №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності» обов’язково необхідно доробити, заявили в Асоціації міст України. АМУ вчергове звернулася до голови Верховної Ради з організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрія Клочка з пропозиціями щодо вдосконалення законопроєкту.
Зазначимо, що 8 грудня профільний комітет ВРУ вдруге підтримав скандальний законопроєкт №5655. Документ підтримали 15 народних депутатів, тепер він може бути внесений на розгляд парламенту до порядку денного на 13-14 грудня.
В АМУ зазначили, що доопрацювати законопроєкт №5655 необхідно для:
- введення відповідальності адміністраторів електронної системи за терміни надання послуг, за неправдивість введених ними даних і за ненадання послуг взагалі;
- виключення положень щодо приватних уповноважених осіб з містобудівного контролю, адже проєктом передбачено передачу функції держави та місцевого самоврядування підприємницьким структурам. Це ставить одних суб'єктів господарювання у привілейоване становище стосовно інших, що суперечить частині другій статті 5 та частині четвертій 13 Конституції України;
- демонополізації права підпису керівника органу містобудування, адже це зупинить всі процеси в будь-якій громаді, тим більше в місті-мільйоннику;
- створення можливостей для зупинки самовільного будівництва;
- відповідності норм проєкту Цивільному Кодексу України.
«Асоціація міст України нагадала про необхідність проведення узгоджувальних нарад з представниками Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства культури України, Національного агентства з питань запобігання корупції, відповідальність за організацію яких взяла на себе під час засідання Правління Асоціації міст України 30 листопада 2022 року народний депутат, автор законопроєкту Шуляк О.О.», – додали в АМУ.
Раніше Асоціація міст України надала свої пропозиції профільному комітету Верховної Ради до другого читання законопроєкту №5655. Як зазначив виконавчий директор асоціації Олександр Слобожан, відсутність чітко визначених норм, до коми й крапки, в законопроєкті збільшує можливу корупцію, зводить нанівець ідею діджиталізаціі дозвільної системи в містобудуванні.
Законопроєкт активно лобіює його автор та голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк. За даними ZN.UA, вона окремо вносила на голосування комітету низку правок, які ще більше погіршують ситуацію.
У середині листопада СБУ одночасно провела обшуки у Національній спілці архітекторів України. Заступниця голови Архітектурної палати НСАУ Анна Кирій тоді назвала це «ще одною знаковою подією в ланцюжку помсти архітекторам за нашу позицію по законопроєкту №5655».
«Це ще одна знакова подія в ланцюжку боротьбі окремих політичних діячів держави з громадянським суспільством. І їх імена ми добре знаємо, — написала на своїй сторінки в Фейсбук архітектор. — Рівно в цей день рік тому Архітектурна палата НСАУ проводила всеукраїнську акцію за справжню реформу містобудування, а не той схематоз, що пропонується лобістами в 5655».
Аналіз законопроекту та як запропонована владою реформа в містобудуванні може перетворитись на утворення такої собі будівельної автономії, де громадянському суспільству відведено лише роль глядача, для ZN.UA робив Георгій Могильний у матеріалі «Автономна Будівельна Республіка. Факти без міфів».