Не всі опитані українці можуть назвати функції, які виконує прокуратура в нашій державі. До того ж, деякі люди приписують органу діяльність, яку він не здійснює, свідчать результати опитування, які презентувала громадська організація "Адвокат майбутнього" в пресцентрі "Укрінформу".
Як продемонструвало опитування серед 2103 людей, найчастішою відповіддю (47%) щодо функцій прокурорів став "нагляд за дотриманням прав усіх учасників процесу з метою запобігання правопорушень" – це правильно, коли йдеться про процес проведення розслідування злочинів правоохоронними органами.
Водночас, 43% людей вважають також, що прокуратура і сама займається розслідуванням злочинів, чого насправді не робить. 37% приписали органу функцію нагляду за законністю діяльності компаній, що теж неправильно.
Варіант "підтримання публічного обвинувачення в суді" обрали найменше респондентів (34%). Хоча це – друга основна функція органів прокуратури.
Автори дослідження зазначили, що громадяни, які мали досвід взаємодії з прокуратурою, дещо частіше називали функцію "підтримання публічного обвинувачення в суді". В іншому відповіді не відрізнялися.
Також було показано відмінності у результатах серед людей, які мали досвід взаємодії з прокуратурою до 24 лютого 2022 року та після. У другому випадку демонструється більша поширеність думки про те, що прокурори розслідують правопорушення.
Юристка та виконавча директорка ГО «Адвокат майбутнього» Дар’я Писаренко зазначила, що в особистому спілкуванні їй навіть деякі адвокати, які працюють у криміналістиці, не могли назвати функції прокуратури ні за Конституцією, ні за законом від 2014 року.
"І я розумію чому це відбувалося. З однієї сторони це могло статися тому, що Закон "Про прокуратуру" досі не приведений у відповідність до Конституції, після внесення змін до неї в частині правосуддя у 2016 році. І це одна з наших рекомендацій – нарешті зробити це", – додала вона.
Експертка вказала, що більшість українців отримують інформацію про прокуратуру переважно в ЗМІ і соцмережах. На другому місці – друзі та колеги як джерело інформації. При цьому суспільство залишається недостатньо поінформованим про діяльність прокуратури.
Як повідомлялося раніше, в Україні половина громадян переконані, що не змогли б домогтися правосуддя, якби зіткнулися зі злочином. Однак українці цілком позитивно ставляться до зміни ситуації із правосуддям. Зокрема, під час презентації відповідного дослідження, проведеного на замовлення ГО "Адвокат майбутнього", пояснювалося, які б нові підходи варто було застосувати до територіальної організації судової влади в Україні.