Рак — це не вирок, це тільки діагноз!

Поділитися
Сьогодні для багатьох українців діагноз «хронічний мієлоїдний лейкоз» (ХМЛ) звучить як вирок. За с...

Сьогодні для багатьох українців діагноз «хронічний мієлоїдний лейкоз» (ХМЛ) звучить як вирок. За словами головного гематолога України Станіслава Видиборця, нині в нашій країні «...зареєстровано близько двох тисяч чоловік, хворих на хронічний мієлолейкоз. І це тільки тих, хто звернувся по лікарську допомогу. На жаль, хронічний мієлоїдний лейкоз — важко діагностоване захворювання, його ранні симптоми — загальна слабкість, сонливість, температура — настільки неконкретні, що більшість людей їх просто ігнорують». У країнах із розвиненою системою охорони здоров’я лікування хворих із ХМЛ забезпечує держава, тоді як країни з обмеженими можливостями ініціюють і всіляко підтримують створення спільних програм між урядом і фармацевтичними компаніями-виробниками.

Ще в 2005 році Міністерство охорони здоров’я України і швейцарська компанія «Новартис», яка розробляла унікальний препарат для лікування ХМЛ — один із найвідоміших світових фармацевтичних виробників, що реалізує свої медико-соціальні програми в більш як 80 країнах, — надали діє допомогу 180 пацієнтам. Двадцять із них отримали життєво важливе лікування за рахунок держави, 160 — за рахунок компанії.

Сьогодні препарат, названий проривом в онкології, стає дедалі більш відомим. За результатами широкомасштабних міжнародних досліджень, унаслідок вживання препарату в 87% пацієнтів спостерігається повне усунення причини хвороби — патологічного гена, відповідального за її виникнення (New England Journal of Medicine, 2006, IRIS). Але для більшості українських пацієнтів засіб був недоступний. Лише у квітні цього року співробітники Міністерства охорони здоров’я, провівши велику підготовчу роботу, нарешті знайшли юридичне поле для тривалої і всебічної співпраці зі швейцарським виробником. Саме тоді був підписаний договір про наміри, націлений на впровадження і поширення в Україні програми «Право жити», відповідно до якого наше Міністерство охорони здоров’я забезпечувало лікування хворих на ХМЛ протягом трьох з половиною місяців, а далі протягом восьми з половиною місяців фармацевтичну допомогу хворим зобов’язалася надавати компанія «Новартис».

Перша ж хвиля діагностичного дослідження з уточнення діагнозу пацієнтів і визначення в них патологічного гена, проведеного з березня по травень 2008 року в різних областях України, виявила близько 620 хворих. Передбачається, що до вирішення цієї проблеми підключаться як професіонали, так і комерційні і навіть політичні кола. Людське життя — безцінне. Його ні з чим неможливо порівняти. 6 червня нинішнього року на прес-конференції в УНІАН міністр охорони здоров’я Василь Князевич офіційно оголосив про початок проекту «Право жити» в Україні, і вже у вересні лікування стало доступним для всіх діагностованих пацієнтів. Тоді компанія «Новартис» здійснила першу поставку гуманітарної допомоги на загальну суму близько 12 млн. дол. І це тільки початок. Друга — на таку ж суму — прийде до українських хворих на ХМЛ уже через кілька місяців. Програма «Право жити», завданням якої є гарантоване отримання та прийом пацієнтами препарата, а також постійний медичний догляд та своєчасна діагностика, запрацювала. У планах — проведення другої хвилі дослідження для підтвердження діагнозу в тих пацієнтів, які поки що не включені в програму, а також поставка наступної частини гуманітарного вантажу для забезпечення безперебійного лікування й обстеження тих, хто сьогодні отримує лікування за програмою «Право жити».

Але головна проблема, яку ще доведеться вирішити полягає в тому, що хворих на хронічний мієлоїдний лейкоз у нашій країні в кілька разів більше, ніж спроможний охопити нині проект. Усі, від кого залежить вирішення питання, повинні пам’ятати про це і не втратити шанс допомогти людям із раком крові, беззахисним перед захворюванням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі