Дефіцит ліків: що роблять “Медзакупівлі України” для попередження проблем

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Дефіцит ліків: що роблять “Медзакупівлі України” для попередження проблем © freepik/freepik
Керівник інституції розповів про збір потреб і прокоментував причини нестачі онкопрепаратів.

Державне підприємство "Медичні закупівлі України" планує використовувати кілька підходів для попередження нестачі медикаментів у закладах охорони здоров’я, заявив глава структури Едем Адаманов у інтерв’ю редакторці відділу соціум ZN.UA Аллі Котляр "Гендиректор ДП «Медичні закупівлі України» Едем Адаманов: «Лікарні мають чесно подавати реальні потреби»".

Коментуючи деяке збереження проблеми з наявністю онкопрепаратів, він сказав, що востаннє було отримано скарги щодо “Карбоплатина”. Протягом тижня МЗУ завершує розвезення препарату по областях.

Адаманов пояснив, що інформація про потреби в ліках збирається безпосередньо з медичних закладів через системи MedData і e-Stock та проходить кілька етапів верифікації. Іноді цей процес доволі складний, оскільки щодо певних хвороб існують зарегульовані методології. 

Зокрема, у питанні лікування деяких захворювань на рівні протоколів затверджено дози для пацієнтів. Запрограмована методологія співставляє число пацієнтів з обсягами ліків, які надає лікарня.

“Тож потреба лікарні проходить візування в департаменті охорони здоров'я, який бачить агреговану заявку своєї області. Потім наші аналітики роблять верифікацію на логічні і технічні помилки. Далі заявка перевіряється на рівні наших категорійних менеджерів. Вони знають, які ліки і в якій кількості потрібні для лікування певного захворювання. Якщо є помилки, ми інформуємо про це лікарні, і вони мають їх виправити”, – розповів керівник МЗУ.

Він додав, що спільну заявку з усієї України згодом перевіряє група експертів при Міністерстві охорони здоров'я за участі представників пацієнтських організацій. Вже після цього МОЗ затверджує обсяги закупівлі, враховуючи очікувані поставки, виділене фінансування й залишків у лікарнях.

За словами Адаманова, гострий дефіцит базових онкопрепаратів, який з минулого року спостерігався в Україні, виник через те, що лікарні не завжди вчасно звітують про залишки й споживання медикаментів.

“Відповідно до законодавства, кожна лікарня двічі на місяць має надавати інформацію, скільки ліків було використано, а скільки — залишилося. На жаль, не всі робили і роблять це вчасно та якісно. Саме тому виникла ситуація, коли в своїх системах ми бачили, що ліки є, а потім упродовж двох тижнів деякі області списали піврічну потребу в нуль. Звісно, придбати та доставити таку велику кількість ліків за два-три тижні неможливо, їх просто в світі немає. Це й спричинило кризу”, — заявив глава “Медзакупівель”.

Чиновник поінформував, що зараз робить та планує робити його інституція, аби не допустити подібних помилок і дефіцитів у майбутньому.

По-перше, за його словами, товари тепер розподіляють не лише за потребою, а й за рівнем споживання та забезпеченості регіонів. 

“Наприклад, раніше, якщо Полтавська область замовила 100 флаконів, ми стільки й купували і привозили. Тепер ми маємо законодавчі повноваження перевіряти, скільки ця область споживає середньомісячно та скільки є на залишках. Якщо розуміємо, що 100 флаконів їй забагато, бо на залишках — 80, довеземо лише 20. А якщо бачимо, що в області є ризик нестачі ліків, ми розподілятимемо їм більше, щоб перекрити потребу”, – пояснив Адаманов.

По-друге, планується зберігати певний запас товарів на центральному складі та в лікарнях для уникнення дефіциту. Йдеться про близько 30%, що означає тримісячний запас найбільш затребуваних позицій, які можна буде оперативно розвезти в разі необхідності.

По-третє, це регулярний моніторинг своєчасного подання даних з областей. Якщо дані про залишки не будуть змінюватися, то МЗУ збирається в ручному режимі контактувати з лікарнями, уточнювати інформацію та нагадувати про потребу оновлення відомостей щодо споживання.

“Дуже важливо, аби лікарні розуміли, що вчасно та якісно подані дані про забезпеченість є критично необхідною складовою для стабільної наявності ліків. Неможливо правильно розподілити товари, якщо невідомо, скільки залишків є у лікарні і як швидко вона споживає ліки. Всі ці важливі нововведення вже відображені у профільній постанові №298”, – наголосив Адаманов.

Чиновник також “з імовірністю 99%” сказав, що бюджет його структури на медичні закупівлі в 2024 році складе понад 12 мільярдів гривень. Відповідний законопроєкт ще має затвердити Верховна Рада, а потім підписати президент.

Генеральний директор “Медичних закупівель” зазначив: “Це велика перемога, бо через зміну курсу валют із цьогорічним бюджетом у наступному році ми не могли б повністю покрити потреби по онкології чи інших важливих хворобах. Додаткові два мільярди гривень дозволять купити ще більше необхідних ліків”.

Крім цього, у межах інтерв'ю Адаманов заявив, що створення його інституції, а також Національної служби здоров'я України (НСЗУ) є точками неповернення в межах медичної реформи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі