Кабмін погодив законопроєкт, який може прибрати жорсткий поділ студентів на «бюджетників» і «контрактників»

Поділитися
Кабмін погодив законопроєкт, який може прибрати жорсткий поділ студентів на «бюджетників» і «контрактників» © freepik/freepik
Пропонується запровадження системи грантів і кредитів для можливості співфінансування освіти.

У п’ятницю, 5 січня, Кабінет міністрів України узгодив проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який скоро планують передати на розгляд у Верховну Раду, повідомило Міністерство освіти і науки на своєму сайті.

Цією ініціативою прагнуть розширити інструменти державного фінансування навчання студентів ВНЗ шляхом розвитку принципу співфінансування з боку держави й фізичних чи юридичних осіб, а також підвищити ефективність використання держресурсів.

“Як результат — протягом наступних п'яти років частка вступників, які можуть отримати повну або часткову державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання, має збільшитися на 40%”, — зазначили в МОН.

Законопроєктом планують прибрати жорсткий поділ на «бюджет» і «контракт». Частина студентів зможуть навчатися безкоштовно за державним або регіональним замовленням, яке формуватимуть, враховуючи підтверджені потреби України. Ще більше людей, як передбачено, будуть здобувати вищу освіту за системою співфінансування: частину грошей сплачуватиме держава у формі гранту або пільгового довгострокового кредиту, а залишок — фізичні (юридичні) особи. Залишиться й можливість вступати суто за кошти фізичних і юридичних осіб.

У міністерстві пояснили, що розмір державного гранту планується визначати в залежності від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної спеціальності.

“Відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ — на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме за кошти фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит. Передбачено, що державні гранти виплачуватимуть упродовж встановленого терміну навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції”, — уточнюється в повідомленні.

Таким чином влада хоче розвивати принцип «гроші ходять за студентом», тобто фінансування студентів, а не закладів освіти. Йдеться також про розширення можливостей для абітурієнтів щодо вільного вибору університету, форми здобуття освіти та програми у випадку отримання грошової підтримки. Це, як додають, забезпечить студентів більшими самостійністю та впливом на формування індивідуальної освітньої траєкторії.

Систему державного замовлення, водночас, не збираються скасовувати. Збережеться можливість безоплатно здобувати освіту на місцях державного й регіонального замовлень.

“Частину бюджетних місць буде відведено для вразливих категорій вступників, згідно зі встановленими квотами. Передбачено, що правила розміщення державного замовлення в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти не зміняться”, — додали в МОН.

Оперативне ухвалення проєкту закону у ВР означати початок роботи нової системи грантів з вересня 2024 року.

“Ці зміни сприятимуть зростанню фінансових ресурсів у сфері вищої освіти, а також посилять спроможність українців оплачувати здобуття вищої освіти завдяки механізму співфінансування. Нова модель фінансування зможе підвищити адресність використання державних коштів та збільшити гнучкість частини державних грантів”, — підсумовується в повідомленні.

Напередодні Міністерство освіти і науки України оголосило, що створює Офіс підтримки стратегічних змін, який надаватиме відомству експертно-аналітичну допомогу в середньо- й довгострокових реформах під час війни та післявоєнного відновлення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі