Зростання транзиту російського газу змусить Україну залізти у нові борги

Поділитися
Зростання транзиту російського газу змусить Україну залізти у нові борги Зростання транзиту російського газу змусить Україну залізти в нові борги
Додатковий дохід від зростання транзиту російського газу дійде до 400 млн доларів, але ці кошти не покриють і чверті витрат "Укртрансгазу" на завантаження палива до підземних сховищ.

Україна збільшує обсяги отримання газу з РФ. В "Укртрансгазі" повідомили, що у жовтні транзит газу через Україну збільшиться на 1,4 млрд кубів, дозволивши компанії отримати близько 75 млн доларів. До кінця року додатковий дохід від зростання транзиту дійде до 400 млн доларів. Втім, ці кошти не покриють і чверті витрат компанії на завантаження газу до підземних сховищ. І в майбутньому НАК "Нафтогаз України", для того, щоб окупити необхідне Росії завантаження газу, доведеться залучати нові кредити, відзначають експерти.

В "Укртрансгазі" розповіли, що у вересні нинішнього року Україна збільшила транзит природного газу порівняно з вереснем 2012 на 22,5% - до 8 млрд кубів. Це дасть можливість поліпшити показники з транзиту, заявили у компанії. У той же час, на офіційному рівні компанія не коментує зростання транзиту газу. Джерело видання в "Укртрансгазі" повідомило "Коммерсант-Україна", що зростання обсягів завантаження є частиною угод з Газпромом.

"За домовленістю з російською стороною з вересня частину газу було перенаправлено з інших напрямків, зокрема, з того ж Nord Stream на українську газотранспортну систему. Це необхідно для того, щоб з'явився додатковий грошовий дохід для оплати того газу, який Україна зобов'язалася завантажити до підземних сховищ газу", - уточнило джерело. За його даними, у вересні "Укртрансгаз" заробив близько 75 млн доларів додаткового доходу, а до кінця року може отримати 400 млн доларів.

Нагадаємо, формуванням запасу у 4-5 млрд кубометрів газу для гарантії постачань до Європи на випадок дуже холодної зими зазвичай займався "Нафтогаз". Тим не менш, у цьому році у Міненерго заявили, що відмовляються від цієї практики, і якщо у "Газпрому" є бажання, він може придбати паливо за свій рахунок.

При цьому у "Нафтогазі" планували заробити на використанні ПСГ сторонніми компаніями - влітку Нацкомісія з питань регулювання енергетики збільшила ціни на завантаження та відбір газу зі сховищ у 4,4 рази. Після цього, зазначає видання, загроза чергової газової війни стала реальною.

Після початку міжнародного тиску офіційний Київ погодився завантажити до ПСГ необхідні обсяги газу, але вимагав від Москви кілька поступок.

Минулого тижня в "Нафтогазі" повідомили, що станом на 1 жовтня у підземних сховищах накопичено 17 млрд кубометрів газу, який куплено в середньому по 390 доларів за тис. кубометрів. З них понад 6 млрд кубометрів було імпортовано з Росії. Таким чином, на купівлю цього газу було витрачено близько 2,3 млрд доларів. Раніше глава Міненерго Едуард Ставицький заявляв, що для опалювального сезону необхідно не більше 14 млрд кубометрів газу, а Росія вимагала заповнення 18-19 млрд кубометрів. При цьому, 7,5 млрд кубометрів газу до сховищ закачає Ostchem Дмитра Фірташа.

"З урахуванням газу Ostchem (підконтрольна Дмитру Фірташу компанія - ред.) Україна могла б пройти опалювальний сезон без придбання НАК "Нафтогаз України" у "Газпрому" 6 млрд кубометрів газу", - вважає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Корольчук додав, що оскільки грошей, отриманих від зростання транзиту, "Нафтогазу" не вистачить для того, щоб розрахуватися з Газпромом за 6 млрд кубометрів імпортного газу, компанії доведеться підшукати інші джерела фінансування.

"Швидше за все, це будуть кредитні кошти, одержані від того ж "Газпромбанку" або від російських кредиторів", - зазначає член комітету Верховної Ради з ПЕК Сергій Пашинський. Він додав, що наприкінці вересня Верховна Рада видала під держгарантії кредит "Газпромбанку" "Нафтогазу" на суму 500 млн доларів. У той же час, президент Росії Володимир Путін у жовтні розповів, що Україні оформили чергову позику - на 750 млн доларів.

Зростання боргової залежності від російських банків грає на користь "Газпрому", бо робить "Нафтогаз" залежним від Росії, зазначив Пашинський. "А значить, поступки російській монополії у питанні збільшення завантаження газу - це лише замилювання очей, за яким стоїть зростання кредиторської заборгованості "Нафтогаз України" та її залежності від російських постачальників газу", - додав він. !zn

Читайте також:

Путін розповів, як дозволив "Газпрому" допомогти Україні з завантаженням газу з великою знижкою

Від "поступок" Росії в ціні на газ для України виграє не "Нафтогаз", а Фірташ і сам "Газпром"

Реверсні постачання газу з Європи різко скоротилися - не вистачає потужностей

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі