В Україні низький рівень банківського кредитування, і це є вагомою перепоною для відновлення країни. Про це йдеться в оновленому Меморандумі МВФ в рамках реалізації програми EFF, повідомив Богдан Данилишин, ексчлен Ради НБУ.
За його словами, МВФ відзначає, що під час війни рівень банківського кредитування української економіки суттєво скоротився (з 18,8% ВВП в 2021 р. до 14,2% ВВП в 2023 р. за даними МВФ).
«І це при тому, що близько 13% кредитного портфеля банків припадає на пільгові програми підтримки кредитування (теж дані МВФ). МВФ вказує, що однією з причин низького рівня кредитування є спрямування коштів банків у привабливі депозитні сертифікати НБУ», - зазначив він.
МВФ зазначає, що «мобілізація кредитних ресурсів має стати важливим драйвером зростання приватного сектора та джерелом задоволення значних потреби економіки в інвестиціях в період післявоєнного відновлення».
«Тому, згідно з вимогами Меморандуму НБУ повинен розробити комплексну стратегію розширення кредитування. Термін виконання цього завдання - до кінця травня 2024 року», - додав він.
Також цікаво відмітити раціональну позицію МВФ щодо можливості залучення емісійного ресурсу НБУ для фінансування дефіциту державного бюджету. МВФ в Меморандумі вказує, що застосування монетарного фінансування бюджету є ризикованим для збереження стабільності.
«Однак, у разі несприятливих потрясінь, таких як дефіцит зовнішнього фінансування, опція монетарного фінансування дефіциту може бути застосована – зазначає МВФ. Для цього НБУ та Мінфін мають розробити рамки, що регулюватимуть умови та терміни використання такого фінансування відповідно до дизайну програми МВФ та до рекомендацій нещодавно завершеної Оцінки захисних механізмів НБУ», - констатує Данилишин.
Нагадаємо, що Україна в четвер, 14 грудня, отримала третій транш фінансування на суму близько $900 млн (663,9 млн СПЗ) від Міжнародного валютного фонду (МВФ) в межах програми механізму розширеного фінансування (EFF).