Кабінет міністрів України схвалив законопроєкт, який передбачає скасування з 1 липня пільгової системи оподаткування, яка дозволяє бізнесу сплачувати лише 2% від доходу. Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Раніше про підготовку такого рішення вже повідомляв голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев. Законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», серед іншого, пропонує встановити, що окремі норми «діють до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше 01.07.2023».
Це, зокрема, стосується
- можливості для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2% від суми доходу;
- можливості для ФОПів-платників єдиного податку I та IІ груп не сплачувати єдиний податок;
- зупинення проведення документальних перевірок;
- зупинення перебігу окремих строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства тощо.
Пільги по сплаті податків діяли в Україні з 1 квітня 2022 року. Передбачалося, що вони будуть чинними до припинення або скасування військового чи надзвичайного стану в Україні.
За словами урядовців, це дозволило пожвавити підприємства, які перебували в заціпенінні від шоку через війну.
Загалом на 2% перейшло 313 062 підприємців. Надходження єдиного податку від юридичних осіб- платників третьої групи за 2022 рік оцінюється на рівні трохи більше ніж 6 млн грн.
В листопаді Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає добровільну відмову бізнесу від спрощеної системи оподаткування з податком у 2% від обороту.