Україну позбавили права голосу в Energy Community - Буймістер

Поділитися
Україну позбавили права голосу в Energy Community - Буймістер
При цьому, 1 грудня Україна розпочала головування в Energy Community.

Україна позбавлена права голосу в Energy Community (Енергетичне Співтовариство) у зв'язку з відсутністю законодавства, яке імплементує Регламент ЄС №1227/2011 щодо цілісності та прозорості оптового ринку енергії (REMIT). Про це повідомила голова підкомітету з питань розвитку конкуренції та рівних умов для бізнесу комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Людмила Буймістер, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Добра новина – 1 грудня Україна розпочала головування в Energy Community, погана новина – без права голосу, тому що 30 листопада Співтовариство ухвалило рішення проти України, через те, що вона не запровадила ринкове регулювання, так зване REMIT", – сказала Буймістер під час форуму "Стійкість України перед кризами: погляд у майбутнє", у середу.

За словами депутата, REMIT - це регламент, який Україна відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС мала імплементувати у своє законодавство. Проте процес блокується вже понад рік.

"Ми ніяк не можемо поставити на голосування відповідний законопроект", – сказала Буймістер.

Нагадаємо, що Секретаріат Енергоспівтовариства у своєму рішенні від 15 листопада 2021 року вказав, що Україна, не ухвалюючи і не застосовуючи закони, постанови та адміністративні положення, необхідні для дотримання Регламенту ЄС №1227/2011 щодо цілісності та прозорості оптового ринку енергії, не виконує статті 6 та 89 Договору про Енергетичне Співтовариство, а також низку статей відповідного Рішення Ради міністрів Енергоспівтовариства.

Згідно з рішенням, Україна має вжити всіх необхідних заходів для усунення порушення до 1 липня 2022 року.

Як відомо, в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Україна, як договірна сторона, має міжнародні зобов'язання щодо транспозиції та імплементації в українське законодавство адаптованої версії Регламенту (ЄС) № 1227/2011 від 25 жовтня 2011 року щодо цілісності та прозорості оптового ринку - так званий REMIT light.

Окремі статті повної версії Регламенту (ЄС) № 1227/2011 для України поки що не є обов'язковими.

Відповідно до Рішення Ради Міністрів Енергоспівтовариства 2018/10/MC-EnC транспозиція та імплементація REMIT є сферою відповідальності енергетичного Регулятора (в Україні це НКРЕКП, - ред.).

Регламент вимагає від держав, що є членами Європейського Союзу або Сторонами Енергетичного Співтовариства, встановити на національному рівні такі вимоги та правила, які забезпечать прозорість та цілісність оптових енергетичних ринків (ринків електричної енергії та природного газу) та дозволять попереджати зловживання учасників на оптових енергетичних ринках, зокрема, щодо маніпулювання ринками та торгівлі інсайдерською інформацією.

У вересні 2020 року та у лютому 2021 року НКРЕКП оприлюднила для обговорення свій проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках".

У квітні, голова комітету Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус та ще близько тридцяти депутатів фракції "Слуга народу" зареєстрували законопроект №5322, спрямований на імплементацію Регламенту Євросоюзу №1227/2011 (REMIT).

Водночас, у грудні 2020 року в Раді було зареєстровано законопроект №4503 подібного спрямування – авторства нардепа Людмили Буймістер. Згодом його було відхилено профільним комітетом, замість нього має бути подано доопрацьований депутатами законопроект.

Зі свого боку, Буймістер зазначала, що питання імплементації REMIT Україною треба розглядати найближчим часом, оскільки Секретаріат Енергетичного Співтовариства 25 березня розпочав процедуру спору проти України та Чорногорії через відсутність транспозиції вимог REMIT до національного законодавства.

Енергетичне співтовариство – це міжнародна організація, створена Європейським Союзом та низкою третіх країн для розширення внутрішнього енергетичного ринку ЄС на Південно-Східну Європу та за її межі.

Детальніше про реформу ринку електроенергії, яка відбувалася в Україні в недавньому минулому, читайте у статті Вікторії Войцицької на ZN.UA - " Пастка для президента, або Реформа ринку електроенергії "в овечій шкурі" .

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі