Україні вдалося збільшити експорт зерна з Чорного моря до рівня, небаченого з моменту російського повномасштабного вторгнення, але криза судноплавства в Червоному морі через атаки хуситів кидає новий виклик важливій торгівлі сільськогосподарською продукцією.
Прохід через Червоне море дуже важливий для України, оскільки майже третина її експорту спрямовується до Китаю. За словами Олександра Каравайцева, старшого економіста Міжнародної ради по зерну, за новою експортною схемою Україна також постачає зерно до Пакистану, вперше після вторгнення Росії. За словами аналітиків і трейдерів, зерновози все частіше відволікаються від маршруту Суецький канал – Червоне море. «Ситуація в Червоному морі, ймовірно, буде перешкоджати далеким перевезенням з України», – сказав Каравайцев, повідомляє Reuters.
«Існує багато занепокоєнь, пов'язаних із ситуацією в Червоному морі», – зазначила Світлана Малиш, старший аналітик з питань сільського господарства в Чорноморському регіоні LSEG.
«На мою думку, загальний обсяг морських поставок з України продовжить зростати», – сказав Reuters європейський трейдер, зазначивши, що минулого тижня українська кукурудза була продана до Китаю, незважаючи на ризики, пов'язані з Червоним морем.
Нагадаємо, що у грудні 2023 року Україна відвантажила близько 4,8 мільйона тонн продовольства, переважно зерна, через свої чорноморські порти, що вперше перевищило обсяги, досягнуті в рамках попереднього зернового коридору, який функціонував за домовленістю ООН та Росії. До повномасштабного вторгнення Росії Україна щомісяця експортувала близько 6 мільйонів тонн продовольства через Чорне море.
Bloomberg заявило, що Україна, завдяки морським дронам, досягла стабільного потоку суден, що перевозять зерно і метал з портів Великої Одеси тимчасовими коридорами, оголошеними ВМС ЗСУ – незважаючи на російські погрози.