У Росії виявили, що зміцнення рубля вбиває експорт енергоносіїв сильніше за будь-які санкції

Поділитися
У Росії виявили, що зміцнення рубля вбиває експорт енергоносіїв сильніше за будь-які санкції © Фото з відкритих джерел
А російське населення стає все біднішим.

7 травня курс долара в Росії після короткого періоду зміцнення знову почав падати і досяг показника нижче 60 рублів. Однак чергове зміцнення рубля не втішило, ані російських експертів, ані російських економістів, які дають численні коментарі для ЗМІ, чим загрожує Росії зміцнення рубля.

Зміцнення рубля у Росії викликано специфічними причинами, які не мають відношення до зміцнення економіки, і наслідки цього неприродно міцного рубля б'ють по російській економіці, як у побутовому, і макроекономічному рівні.

Макроекономічний рівень

Головна каверза міцного рубля полягає в тому, що він вбиває доходи від основної статті доходу російського бюджету - експорту енергоносіїв.

“Експортерам некомфортно вже за поточного курсу, враховуючи, що у них зросли транспортні витрати, складнощі зі страховкою, з платежами, при тому, що вони ще й дисконти у багатьох позиціях свого експорту змушені пропонувати, виходячи на нові ринки. Сукупність цього робить експорт дуже важливих сировинних позицій з країни невигідними, навіть без того, заборонив хтось їх поставки кудись чи ні. А це велика проблема”, - стверджує головний економіст російської компанії "ПФ Капітал" Євген Надоршин.

За його словами, російський рубль, що зміцнюється, робить те, що не змогли зробити жодні західні санкції.

“Рубль у поточних значеннях, особливо, якщо він продовжить знову відігравати, всупереч діям, зокрема, Центробанку, це загроза різкого зниження експорту, який нам усім ще відгукнеться. Причому відгукнеться набагато глибшим падінням ВВП, ніж зараз закладено. Тобто подібна ситуація з експортом може збільшити, подвоїти темпи нинішнього падіння. І зверніть увагу, для цього додаткові санкції не потрібні”, - наголошує експерт.

Ця оцінка є типовою для експертів-економістів, які, на відміну від політиків, часто не хочуть ризикувати репутацією, стверджуючи, що міцний рубль - це свідчення успіхів російської економіки.

“Занадто сильний курс рубля насамперед шкодить підприємствам видобувної галузі, які за сумісництвом виступають експортерами сировини чи продукції низьких переділів. Раніше вони завжди вигравали у ситуаціях економічних та зовнішньополітичних криз, які незмінно супроводжувалися падінням обмінного курсу вітчизняної валюти”, - наголошує керуючий директор ІК "Алго Капітал" Михайло Ханов.

За словами експерта, інша серйозна макроекономічна проблема у зв'язку із надмірно високим курсом рубля полягає в погіршенні наповнюваності федерального бюджету з боку видобувного та експортуючого сектора.

“Непокоїтися про це прямо зараз ще зарано. Проте не варто забувати про те, що соціальні програми та виплати за часів економічних негараздів не тільки збільшуються, а й підлягають індексації. Очевидно, що найближчими роками видаткова частина державного бюджету має сильно збільшитися”, - зазначив він.

Побутовий рівень

Уряд Росії вже давно навчився подавати своїм громадянам зручну інформацію. Однією з останніх стало зміцнення рубля.

Попри це, економісти наголошують, що міцний рубль веде до збіднення населення Росії.

“Радіти цьому я б не поспішав. Зверніть увагу, дорогий рубль ми маємо, а дешевого імпорту ми не маємо. Причин радіти сильному рублю немає жодних. У низькі ціни для домогосподарств він не транслюється”, - каже Євген Надоршин.

"Не секрет, що ключовий внесок у прискорення темпів інфляції в Росії традиційно вносить зростання вартості імпортних товарів. Їх подорожчання неминуче відбувається за істотним ослабленням рубля. Сьогодні ж ми бачимо його зміцнення, а отже, виходячи з логіки, багато ходових споживчих товарів має сьогодні коштувати помітно нижче, ніж на початку поточного року. Проте навіть гнучка і конкурентна сфера побутової електроніки реагує на ситуацію, що склалася, недостатньо”, - вторить йому Михайло Ханов.

Крім того, майже дворазове зміцнення курсу рубля зіграло злий жарт з багатьма імпортерами.

“З'ясовується, що багато партій іноземних товарів виявилися закуплені та ввезені в країну за вкрай невигідним курсом із сильно завищеною собівартістю. У результаті ми маємо справу з уже "залежалим" товаром, який пропонується за надто високою ціною та погано продається”, - каже Ханов.

Постраждали також ті росіяни, які в період знецінення рубля поспішили убезпечити себе від цього покупкою валюти або акцій. У результаті долар виявився дешевим по відношенню до рубля, як і на початку 2020 року. А торги акціями великих північноамериканських компаній на Московській біржі заморожені й досі не відновилися.

До побутових парадоксів міцного рубля Ханов також відніс сильне подорожчання товарів у продовольчих магазинах.

“Поточний сильний курс російської валюти поки що явно не відбивається на полицях продовольчих магазинів. Багато харчових товарів вітчизняного та іноземного виробництва сильно подорожчали, вслід за загальним зростанням цін. І зворотної тенденції поки що не спостерігається, за винятком деяких сезонних позицій, які традиційно дешевшають до початку літа”, - наголосив він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі