Ціни на нерухомість у квітні: особливості воєнного ринку житла

Поділитися
Ціни на нерухомість у квітні: особливості воєнного ринку житла © Андрій Товстиженко, DT.UA
Якщо вірити експертам, ціна на квадратний метр в Ужгороді та прифронтовому Запоріжжі майже не відрізняється.

Ринок нерухомості на сьогодні одностайно на боці покупця, оскільки попит знизився, і це корегує поведінку продавців. Про це заявляють експерти, опитані УНІАН.

"Власники квартир на вторинці розуміють, якщо раніше хорошим терміном продажу квартири був період до трьох місяців, то сьогодні це може тривати до пів року і довше. При тому охочих знижувати ціни не так і багато", – зазначив маркетинг директор проекту з пошуку нерухомості ЛУН Денис Суділковський,

Продавці первинного ринку, за словами експерта, розуміють актуальні ризики продажу незавершеного будівництва і намагаються іти на зустріч у фінансових умовах.

"Доходить до оригінальності, коли за перший внесок один з забудовників приймав автомобілі покупців. Здебільшого пропозиція фокусується на лояльних умовах розтермінування, або персональних знижках при повній оплаті", – розповів він.

Як підкреслив директор з маркетингу компанії-забудовника Zezman Олександр Мельник, зараз покупці в першу чергу звертають увагу вже на готове житло, тому перевага на боці тих, хто його має.

"Для інвесторів важливо купити і заїхати максимально швидко. Раніше людей цікавила виключно кількість квадратних метрів та ціна, то зараз їх хвилює і наповнення: питання безпеки, комфортне перебування в середовищі. Люди переглянули цінності і сприйняття житла", – повідомив експерт.

Цей факт підтверджують і аналітики групи компаній DIM. Вони зазначають, що зараз майже 90 відсотків угод припадає на квартири в готових будинках або будинках на фінальній стадії готовності.

"На противагу довоєнному періоду, коли в ЖК до 70 відсотків угод припадало на квартири у будинках, де зводились лише перші поверхи. Інвестиції в котлован користувались неабияким попитом: людей приваблювала нижча ціна квадратного метра на початковому етапі будівництва. Зараз в фокусі уваги покупців - зменшення власних ризиків", – розповіли експерти.

Житловий попит

Очевидно, що рівень попиту на житло в Україні зараз далекий від довоєнних показників. А деякі міста ще нескоро повернуться до показників, які були пару років тому.

"З початку повномасштабної війни попит активно збільшився стосовно вторинного житла. По-перше, наразі люди не планують далекоглядно, а новобудови - завжди довгострокова інвестиція. Готові купувати те, що можуть отримати тут і зараз. По-друге, масовий виїзд із прифронтових областей призвів до падіння там цін на вторинці. Тому "хрущовку" у спальних районах Одеси можна було купити за мізерні гроші", – розповів директор з маркетингу компанії-забудовника Мельник.

Натомість, згідно з дослідженням ЛУН, 49 відсотків покупців житла в столиці готові придбати квартиру після повної перемоги України.

"Це класична картина відкладеного попиту. З нашої внутрішньої аналітики ми бачимо, що люди цікавляться нерухомістю, серйозно розглядають варіанти, але перетворити цю зацікавленість у підписаний договір сьогодні складніше. Проте, квітень 2023 по всім показникам побив попереднього рекордсмена - вересня 2022. Можна стверджувати, що "зима" на ринку нерухомості офіційно закінчилась і прийшло таке очікуване потепління", – розповіли в ЛУН.

В компанії також зазначають, що хоча сьогодні покупці віддають перевагу готовому або майже готовому житлу, проте ситуація має декілька цікавих аспектів.

"При купівлі на вторинці покупцю необхідно зібрати всю суму одразу і бажано в доларах. Через обмеження НБУ на купівлю валюти, покупці не дуже радо приймають пропозиції в гривні. Водночас відділи продажу первинки пропонують безпрецедентні фінансові умови, такі як розтермінування навіть на готові квартири, або повернення коштів у повному обсязі, якщо людина передумає до завершення будівництва", – зауважив директор з маркетингу ЛУН Суділковський.

Він вважає, що не можна стверджувати, що вибір однозначно за вторинкою, нові метри також збирають свій попит. І наразі у 206 житлових комплексах України вже після початку великої війни пішов старт продажу нових черг будівництва, не представленого на ринку до вторгнення рашистів на нашу землю.

Ціна помешкання

Вартість помешкань варіюється відповідно до різних чинників. Зокрема, вона залежить від попиту, цін на будматеріали (якщо говорити про первинний ринок). Значною мірою також впливає на вартість житла і наближеність до лінії фронту.

Якщо ж порівнювати середню мінімальну ціну за квадратний метр первинки, то, за даними експертів ЛУН, станом на початок 2022 року в Києві він коштував 35 тисяч гривень, а в квітні 2023 року – 48 тисяч гривень. В Дніпрі ця ціна зросла з 28 до 41,7 тисяч гривень, в Одесі – з 26 до 37,2 тисяч гривень. У Львові дана вартість підскочила з 26 до 45,9 тисяч гривень, в Івано-Франківську – з 14,3 до 25 тисяч гривень.

За підрахунками аналітиків, середня ціна квадратного метра первинки наразі в Ужгороді складає 36,9 тисяч гривень, в Запоріжжі – 34,9 тисяч гривень, Вінниці – 34 тисячі гривень, Чернівцях – 33 тисячі гривень, Полтаві – 31 тисячу гривень, Луцьку – 29 тисяч гривень. Вартість квадратного метра на первинному ринку житла в Рівному і Харкові складає 27,9 тисяч гривень, в Сумах та Чернігові – 25 тисяч.

В Житомирі і Тернополі ціна житлового квадратного метра на первинці становить 24,8 та 24,5 тисяч гривень відповідно, в Хмельницькому та Черкасах – 23 тисячі гривень за квадратний метр.

Натомість на вторинному ринку, за даними експертів, однокімнатну квартиру в Києві можна зараз придбати в середньому за 58 тисяч доларів, двокімнатну – за 70 тисяч. У Львові їх можна купити за 50 та 72,5 тисяч доларів відповідно. В Одесі – за 29,7 та 42,75 тисяч доларів відповідно.

До війни – на початку 2022 року, згідно з підрахунками ЛУН, однокімнатка в Києві коштувала 70, двокімнатка – 97,5 тисяч доларів. У Львові тоді ці ціни складали 44,9 та 62 тисяч доларів, а в Одесі – 32,5 та 46 тисяч доларів відповідно.

Проте аналітики зауважили, що зараз менше квартир виставлено на продаж, і ймовірно, що дешевші чи дорожчі варіанти просто прибрали з продажу і саме цей факт, а не зміна ціни на квартири, дають меншу чи більшу середню ціну.

Щодо цін на житло, то наразі на первинному ринку лідирує Київ, проте не сильно відстає за ціновою політикою і Львів. Натомість на вторинці однокімнатна квартира буде дорожчою в Києві, а от двокімнатна – у Львові.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі