Російські олігархи вивели з країн Європи активи на  $50 мільярдів – Bloomberg

Поділитися
Російські олігархи вивели з країн Європи активи на  $50 мільярдів – Bloomberg © Pixabay
Бізнесмени, які не потрапили під санкції, намагаються релокувати свій бізнес до «дружніх» країн.

Російські мільярдери, які перебувають під міжнародними санкціями, вивели активи на десятки мільярдів з Європи після вторгнення в Україну, пише видання Bloomberg.

Так, минулого місяця акціонери United Medical Group CY Plc і MD Medical Group Investments Plc, які контролюють російські бізнесмени Ігорь Шилов і Марк Курцер, схвалили переїзд компаній з Кіпру в Росію. Цей крок допоможе збільшити загальну вартість активів, які були переведені найбагатшими росіянами з лютого 2022 року, щонайменше на 50 мільярдів доларів.

«Ця зміна порушує десятирічну практику російських мільярдерів зберігати свої активи в Європі, використовуючи зручні для інвесторів правові системи, можливість отримувати дивіденди в іноземній валюті та низькі податки. Зараз у найбагатших росіян залишається все менше місць для розміщення своїх статків, оскільки багато з них перебувають під санкціями США, Великої Британії чи Європи», - зазначає видання.

«Зараз Росія здається меншим злом, ніж іноземні держави», — зазначила , партнер компанії Business Solutions and Technologies Наталія Кузнєцова.

Передача активів, зареєстрованих у таких місцях, як Кіпр та Швейцарія, до Росії та країн, які Кремль вважає дружніми, таких як Об’єднані Арабські Емірати та Казахстан, почалася невдовзі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Одними із перших перереєструвались сімейні холдинги мільярдера з виробництва добрив Андрєя Гур’єва та сталеливарного магната Віктора Рашнікова.

Видання зазначає, що Кремль тисне на найбагатших росіян, щоб вони повернули свої активи з країн, які він називає «недружніми». Дія угод про скасування подвійного оподаткування призупинена, що робить непрактичним залишатися зареєстрованим у таких місцях, як Європа. Також Росія ускладнює компаніям виплату дивідендів або продаж активів особам, зареєстрованим у таких юрисдикціях.

У серпні Путін доручив уряду створити механізм, який дозволить Росії відновити контроль над російськими компаніями, де такий контроль здійснюється через іноземні структури і був втрачений внаслідок санкцій.

Аби переманити олігархів в Росію Кремль використовував такі стимули, як місцеві внутрішні «офшорні» зони з низьким рівнем податків, які він запровадив у 2018 році. Росія також підняла вартість зберігання активів у традиційних гаванях, таких як Кіпр чи Мальта, тоді як холдинги з міжнародними активами, які перереєстровані в Росії, можуть претендувати на податкові пільги.

Водночас не лише мільярдери переміщують свої активи в Росію. Як заявив перший заступник міністра економіки РФ Ілля Торосов на Східному економічному форумі в понеділок, цього року у російські «офшори» перейшли 115 компаній, а загалом їх було 254.

Однак низка найбільших російських сировинних і технологічних компаній все ще зареєстровані в Європі. Виробник добрив EuroChem Group AG , заснований мільярдером Андрєєм Мельниченком, знаходиться в Швейцарії, тоді як агрофірма Ros Agro PLC перенесла свій лістинг до Казахстану та працює над тим, щоб перейти з Кіпру, повідомила компанія минулого місяця, не розкриваючи деталей.

Мільярдери, які не потрапили під санкції, також шукають нові домівки для своїх європейських холдингів і віддають перевагу юрисдикціям, які Кремль вважає дружніми. Сталевий магнат Владімір Лісін і транспортний холдинг Globaltrans Investment Plc переїхали в Абу-Дабі з Кіпру, а другий за величиною російський золотодобувник Polymetal International Plc перереєструвався в Казахстані минулого місяця. Компанія не перебуває під санкціями, але її російський підрозділ цього року потрапив до американського списку.

«Для Globaltrans цей крок може означати відновлення виплат дивідендів, тоді як Polymetal зможе розділити свої російські та казахстанські активи, що було б ускладнено, якби він залишився зареєстрованим на Джерсі», - зазначає видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі