Рада прийняла скандальний законопроект про реформу АМКУ

Доповнено
Поділитися
Рада прийняла скандальний законопроект про реформу АМКУ © АМКУ

Верховна Рада України на засіданні 9 серпня прийняла в цілому законопроєкт №5431 щодо посилення ролі Антимопольного комітету, який належить до числа так званих євроінтеграційних. Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, за ініціативу проголосували 258 депутатів.

Фракції парламенту законопроєкт підтримали таким чином:

  • Слуга народу - 192
  • Европейська солідарність - 0
  • Батьківщина - 0
  • Платформа за життя та мир- 20
  • За майбутнє - 9
  • Голос - 1
  • Довіра - 16
  • Відновлення України - 13
  • Позафракційні - 7

«Я не голосував за цей закон і вважаю його мʼяко говорячи не дуже якісним. Спочатку нормальна спроможність - а потім повноваження. Ще створюється один ручний орган з надзвичайними повноваженнями лізти до бізнесу», - прокоментував законопроєкт Железняк.

Зазначимо, що законопроєкт був прийнятий у першому читанні ще в липні 2021 року. Ще до його ухвалення за основу Національне агентство із запобігання корупції визнало його корупційним. Тоді ж проти його прийняття виступили Асоціація правників України, Американська торгова палата і ряд інших громадських і професійних асоціацій і експертів.

Відповідно до даних напередодні другого читання, відомо, що законопроєкт запроваджує такі зміни:

  • інструменти солідарної відповідальності – якщо компанія-порушник входить до групи компаній, то недостача буде стягуватися з групи.
  • вдосконалюється процедура звільнення від відповідальності, або так зване Leniency - учасник антиконкурентних узгоджених дій може з власної волі звернутися до АМКУ та почати співпрацю з органом, надаючи тому важливі докази та інформацію у справі. У відповідь учасник отримує повне звільнення від відповідальності, хоча і мусить компенсувати потерпілим завдану шкоду. Правом не можна скористатись, якщо протягом останніх п'яти років особа вже несла відповідальність за таке ж правопорушення.
  • посилення незалежності АМКУ за рахунок покращення умов праці. Так, до другого читання в законопроєкті посадові оклади збільшили вдвічі для майже всіх позицій, а для голови та державних уповноважених – і взагалі втричі.
  • АМКУ отримує більше можливостей в напрямку проведення перевірок та отримання конфіденційної інформації. Автори законопроєкту вважають це позитивом, адже це дає більше можливостей протидіяти правопорушенням.

Водночас незалежність АМКУ залишається під питанням, оскільки в законі це питання не піднімалось жодним чином. Зокрема існуюча процедура призначення голови АМКУ не відповідає Конституції – голову АМКУ призначає Рада за подання прем’єр-міністра. Проте за чинним законом "Про Антимонопольний комітет України" голову призначає та звільняє президент, що й відбувається на практиці.

Чому головне конкурентне відомство країни займається не картельними змовами, а етикетками товарів, ігноруючи навіть кричущі порушення, розповідає Віктор Конев у статті «Антимонопольний комітет під мікроскопом. Не все побачене вам сподобається».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі