Після завершення війни пенсія в 60 років може стати недоступною для більшості українців. І питання не лише у страховому стажі, якого багатьом може забракнути для виходу на пенсію, а перш за все у тому, що забезпечувати виплату буде нікому. Оскільки країна надто швидко втрачає працездатне населення. Про це заявила міністерка соцполітики Оксана Жолнович на форумі «Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення», пише telegraf.
Вона зазначила, що сьогодні вже на одного працюючого українця вже припадає один пенсіонер. Нині коефіцієнт заміщення зарплати пенсією становить в Україні близько 0,3, тобто середній пенсіонер отримує приблизно 30% від своєї колишньої зарплати. При цьому державі доводиться дотувати пенсії із держбюджету, бо надходжень від ЄСВ не вистачає на виплату пенсій.
Чого чекати після війни
Ситуація погіршиться після війни через зменшення надходжень до Пенсійного фонду. Оскільки демобілізують багато військовослужбовців, які зараз отримують високу зарплату, з якої йдуть великі відрахування до ПФ. Отже, коефіцієнт заміщення може ще більше знизитись.
Щоб зберегти пенсійні виплати хоча б на теперішньому рівні відповідно до розрахунків Україні потрібно ще близько 6 мільйонів працездатного населення, яке платитиме ЄСВ.
Що робити
Існує два шляхи збільшення кількості працездатного населення вже зараз. Перший — це повернення українців з-за кордону (біженців та заробітчан, які ще до війни працювали в Європі). Другий — залучення іноземних мігрантів. Обидва варіанти мають свої перешкоди і досить сумнівну імовірність.
Тому залишається єдиний шлях — продовження трудового життя на пенсії. Це означає, що країна повинна створювати прийнятні умови для залучення до роботи людей похилого віку.
Однак поки деякі категорії пенсіонерів мають право на надбавки та доплати. Нагадаємо, хто них може отримати додаткові кошти в розмірі майже 1000 гривень.