Нові податки: Нацбанк пропонує додаткове оподаткування імпорту

Поділитися
На думку регулятора, так можна скоригувати зовнішній торговий баланс.

В умовах ризику скорочення міжнародної підтримки, за рахунок якої фінансується високий зовнішньоторговельний дефіцит, доцільно розглянути можливості обмеження некритичного імпорту, зокрема за рахунок фіскальних важелів. Про це сказав заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук, передає Інтерфакс-Україна.

"На нашу думку, це (повернення обмежень щодо імпорту) слід було б розглянути як один із заходів, щоб як скоригувати зовнішні торгові баланси, так і посилити здатність держави у фіскальній сфері, якщо такі обмеження реалізовувати за рахунок додаткового оподаткування некритичного імпорту", – сказав він в інтерв'ю агентству.

Ніколайчук загалом зазначив, що високий торговий дефіцит в умовах воєнного стану є нормальною ситуацією через руйнування виробничих потужностей, логістичні труднощі та відповідно компенсацію продукції вітчизняних виробників імпортною, а також потреби у закупівлях для сил оборони та відновлення.

Водночас він наголосив, що подібний дефіцит не несе загрози економіці країни, поки є можливість фінансувати його за рахунок міжнародної фіндопомоги, однак у разі відсутності такої або її суттєвого скорочення забезпечення економіки імпортованою продукцією за рахунок міжнародних резервів буде досить обмеженим.

"Відповідно ситуація вирішуватиметься за рахунок певної макроекономічної корекції, за рахунок суттєвого скорочення споживання. Україна і в мирні часи проходила кілька разів через подібну корекцію, і зрозуміло, що в умовах війни ми докладатимемо всіх зусиль, щоб уникнути такого сценарію, оскільки це може суттєво підірвати і нашу обороноздатність, і потенціал економіки", – пояснив він необхідність додаткових заходів за таким сценарієм.

Ніколайчук наголосив, що обмеження внутрішнього споживання шляхом послаблення курсу нацвалюти в умовах військової економіки є контрпродуктивним методом, за допомогою якого у разі негативного сценарію проблему вирішити не вдасться. 

Нагадаємо, що обсяг чистих інтервенцій НБУ з продажу іноземної валюти з метою компенсації структурного дефіциту валюти та збалансування ринку за 11 місяців 2023 року становив 25 млрд доларів. 

Як пише ZN.UA, податкові та відсоткові вилучення з економіки за 2022-2023 роки в Україні збільшилися вдвічі. Так, податкові надходження до зведеного бюджету за два роки переважно за рахунок ПДФО військових зросли в 2,1 разу, а відсоткові доходи банків за десять місяців 2023 року— у 1,9 разу. При цьому номінальний ВВП за цей же період зріс лише на 22%, пише  у своїй статті для ZN.UA «Гроші для перемоги. Чи є альтернативи?» колишній голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі