Як вторгнення РФ в Україну вдарило по «найкрутішій» російській компанії — «Яндекс» 

Поділитися
Як вторгнення РФ в Україну вдарило по «найкрутішій» російській компанії — «Яндекс»  © unsplash/vonshnauzer
Одразу після 24 лютого вартість компанії впала з 31 до 7 мільярдів доларів.

Падіння «Яндекса», «російської версії Google», є символом економічних і культурних проблем, спричинених вторгненням Росії в Україну, пише The New York Times.

На початку року «Яндекс» був рідкісною історією успіху в російському бізнесі, який не тільки домінував у веб-пошуку та сервісі таксі по всій Росії, але й активно нарощував охоплення цими послугами в інших країнах.

Через додаток «Яндекса» можна було викликати таксі у таких віддалених від Росії містах, як Абіджан, Кот-д'Івуар; Осло, Норвегія; або Ташкент, Узбекистан. Крім того, компанія займалася доставкою продуктів у Лондоні, Парижі та Тель-Авіві. П’ятдесят експериментальних роботів Яндекса каталися по кампусу Університету штату Огайо в Колумбусі (США), доставляючи студентам їжу Grubhub, планувалося розширити їх до 250 американських кампусів.

Компанія налічувала понад 18 тисяч співробітників; її засновники були мільярдерами. У листопаді минулого року компанія коштувала понад 31 мільярд доларів. Після того, як президент Росії Владімір Путін вторгся в Україну, вартість компанії впала нижче 7 мільярдів доларів: західні інвестори вийшли з Росії, а західні уряди запровадили жорсткі економічні санкції. Фондова біржа Nasdaq призупинила торгівлю акціями компанії.

Керівництву компанії довелося закрити різні міжнародні підприємства, зокрема служби доставки в Лондоні, Парижі та Колумбусі. Засновник Аркадій Волож і його перший заступник пішли у відставку після того, як Європейський Союз ввів санкції проти обох, звинувативши їх у сприянні дезінформації Кремля.

Підприємству не загрожує банкрутство. Але його раптова зміна долі служить не просто застереженням для інвесторів в авторитарній країні, яка залежить від примх одного правителя. Яндекс також символізує проблеми, з якими стикаються російські компанії в радикально зміненому економічному ландшафті та зростаючі розбіжності через війну в суспільстві в цілому.

Заснована як пошукова система в Інтернеті ще до Google, Yandex пропонувала безліч послуг, включаючи електронну комерцію, карти, потокове передавання музики, хмарне сховище та безпілотні автомобілі. Іноземним інвесторам це сподобалося, а для росіян це був віртуальний джин — поєднання Google, Uber, Amazon і Spotify в одному. Але у компанії була ахіллесова п’ята, яку приховували аж до вторгнення в Україну.

Її успіх як пошукової системи та постачальника послуг, як і Google та інших гігантів соціальних медіа, був заснований на довірі громадськості. До війни близько 50 мільйонів росіян щодня відвідували його домашню сторінку, де список із п’яти головних заголовків був для багатьох основним джерелом інформації.

Керівництво Яндекса та його користувачі погодилися з кремлівським кураторством над джерелами новин, але вважали це обмеженою частиною розгалуженої, новаторської технологічної імперії. Однак із вторгненням і придушенням Кремлем будь-яких публічних обговорень війни «Яндекс» швидко став предметом жартів.

У мережі деякі користувачі висміяли його давній слоган «Яндекс. Ви можете знайти все», переробивши на «Яндекс. Знайти можна все, крім правди», або «Яндекс. Можна знайти все, крім совісті».

«Яндекс був як острів свободи в Росії, і я не знаю, як це може тривати далі», — сказала Олена Буніна, професор математики, чий п’ятирічний термін перебування на посаді виконавчого директора Яндекса закінчився в квітні, коли вона емігрувала до Ізраїлю.

Інтерв'ю з 10 колишніми та нинішніми співробітниками Яндекса розкривають портрет компанії, яка застрягла між двома непримиренними імперативами. З одного боку, їй потрібно задовольнити вимоги Кремля, який сповнений рішучості придушити будь-який спротив тому, що він маскує як свою «спеціальну військову операцію» в Україні. З іншого – західні уряди, інвестори та партнери, нажахані російською війною, а також більш прогресивні сегменти власної російської аудиторії.

«Їм потрібно знайти шлях між цими двома, і це начебто неможливо, — каже Ілля Красільщик, який звільнився з керування службою швидкої доставки продуктів «Яндекс Лавка» після того, як його притягнули до кримінальної відповідальності за публікацію фотографій звірств у Бучі, вчинених російськими військами. — У будь-якій іншій ситуації це була б ідеальна компанія, як Google, як і будь-яка технологічна компанія. Але у Яндекса є проблема, оскільки це російська компанія».

Заснований двома магістрами математики в 1997 році, «Яндекс» давно стверджував, що генерує близько 60 відсотків веб-пошуків у Росії. (У Google близько 35 відсотків).

До «Яндекса» російські таксі складалися з випадкових водіїв, які намагалися заробити невелику суму грошей. Uber намагався вийти на ринок, але зрештою поступився та став партнером «Яндекса» в Росії та багатьох країнах колишнього СРСР. «Яндекс Таксі» розширилося приблизно в 20 країнах.

Як і багато успішних компаній в Росії, особливо тих, хто займається новинами будь-якого формату, «Яндекс» незабаром потрапив на очі Кремлю. Охоронці іміджу Путіна помітили, що новини з критикою Путіна часто з’являлися на «Яндекс Новинах». Під час вуличних протестів у 2011 і 2012 роках, а потім під час нападу на Крим і східну Україну в 2014 році кремлівські чиновники намагалися відредагувати список прийнятних джерел новин, а іноді навіть окремі заголовки.

«Яндекс» намагався пояснити, що алгоритм автоматично генерує список із тисяч джерел на основі популярності.

«Тиск на нас зростає з 2014 року, і ми зробили все можливе, щоб зберегти нейтральну роль», — сказав у червневому інтерв’ю Джон В. Бойнтон, американський підприємець і голова ради директорів компанії. «Ми не ліземо в політику, ми ніколи цього не хотіли».

Але «Яндекс» був надто великим, щоб не бути вплутаним у політику, і Кремль продовжував обрізати його незалежність. Нові закони змусили агрегатори новин і пошукові системи використовувати офіційно підтверджені джерела, а уряд посилив контроль над структурою управління компанією.

«Вони просто смикали за ниточки, якщо хотіли», — сказала Естер Дайсон, одна з двох американців, які пішли з правління, коли почалася війна. За її словами, стало зрозуміло, що Кремль «йде далі до повного контролю».

Після вторгнення 24 лютого Путін швидко підписав закон, згідно з яким розповсюдження «фейкових новин» про військових є злочином, що передбачає ув’язнення до 15 років і значні штрафи. 

Технічний підприємець Тоня Самсонова, яка продала свій стартап «Яндексу» за кілька мільйонів доларів, але все ще ним керувала, коли прочитала онлайн-статтю британської газети про те, що Кремль привів ядерні сили країни в стан підвищеної готовності, перевірила заголовки на «Яндексі». Там вона знайшла непристойну історію від державного агентства про сили «стримування». Стривожена, вона надіслала повідомлення кільком керівникам «Яндекса» із пропозицією опублікувати новини, які згуртували би опозицію проти війни; це викликало тверде «Ні». Після цього Самсонова звільнилася, звинувативши компанію в приховуванні загибелі цивільних осіб, скоєних російськими військовими.

Ув’язнений опозиціонер Олексій Навальний писав у Twitter: «Не забувайте, що головним пропагандистом війни є зовсім не телебачення, а російський IT-гігант «Яндекс».

Компанія відповіла на звинувачення в поширенні дезінформації, заявивши, що російське законодавство зв'язало їй руки, і що вона хоче зберегти засоби до існування своїх співробітників та інтереси своїх інвесторів.

Потім компанія оголосила, що створить Yandex.News і Yandex.Zen, своєрідну платформу для ведення блогів, яка викликала гнів уряду як основний засіб розповсюдження відео, які Навальний регулярно створював, викриваючи корупцію Кремля.

Керівники «Яндекса» кажуть, що їхня головна задача зараз — продовжувати інновації, поки серце компанії залишається в Росії, відрізане від більшості західних технологій.

«Після початку війни ми призупинили всі наші ініціативи щодо надання наших послуг у всьому світі», — сказав Бойнтон.

Близько 2500 співробітників, які залишили Росію, залишаються за кордоном, і темпи звільнень із компанії прискорюються.

«Яндексу» ще більше дошкуляє зростаючий розкол між співробітниками, які залишилися в Росії, і тими, хто за кордоном, що ускладнює навіть розмову, а тим більше співпрацю. Ті, хто всередині, занепокоєно відмовляються говорити про війну, а ті, хто пішов з огидою, часто не хочуть більше мати нічого спільного з рідною землею.

«Це не тільки про «Яндекс». «Яндекс» — це як країна в мініатюрі», — каже Красільщик про розкол між росіянами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі