Давос і десятиліття втрачених можливостей: похмурі прогнози напередодні Всесвітнього економічного форуму

Поділитися
Давос і десятиліття втрачених можливостей: похмурі прогнози напередодні Всесвітнього економічного форуму © Фонд Віктора Пинчука
Експерти Давоського форуму говорять про нестабільність та турбулентність у найближчі роки.

«Без серйозної корекції курсу 2020-ті роки стануть десятиліттям втрачених можливостей після найповільніших п’яти років зростання глобального валового внутрішнього продукту за останні тридцять років», — заявив Індерміт Гілл, головний економіст Світового банку .

Це похмура перспектива детально описана в останньому звіті Світового банку «Глобальні економічні перспективи», який буде розглянутий на Всесвітньому економічному форумі (WEF) у Давосі, мабуть, найважливішому у світі щорічному зібранні політичних, ділових і громадських діячів.

«Я буду там, сподіваючись почути їхні найрозумніші плани щодо подолання вищих витрат на запозичення та геополітичної напруженості, які гальмують зростання», — пише Фредерік Кемп — президент і головний виконавчий директор Atlantic Council у колонці видання.

Коли зростання сповільнюється, зазвичай виникає політична нестабільність. Це відбувається в той час, коли світ уже зіткнувся з війнами в Європі та на Близькому Сході, а також із зростанням напруженості у Східній Азії, без тривалого вирішення проблеми.

Всесвітній економічний форум був створений для стимулювання спільної роботи над покращенням світу, але його власний звіт про глобальні ризики 2024 дає чіткий погляд на те, з чим стикається світ, і робить висновок, що «найменшого потрясіння для ослаблених економік та суспільств вистачиить, щоб перетнути переломний момент».

Опитування WEF показує, що протягом наступних двох років «більшість респондентів (54%) очікують певної нестабільності та помірного ризику глобальних катастроф, тоді як ще 30% очікують ще більш турбулентних умов». У десятирічний проміжок часу прогнози виглядають ще більш похмурими, причому дві третини респондентів очікують «бурхливих або турбулентних подій».

Джош Ліпскі, старший директор Геоекономічного центру Atlantic Council, порівнює нинішню глобальну економіку з хиткою вежею Дженга, де відсутні частини вказують на серйозні економічні збої: від збоїв у судноплавстві в Червоному морі до торговельних суперечок з Китаєм.

«Якщо дивитися згори, вежа здається високою і міцною. Це справді те, що прогнозується на рік — скромне, але послідовне глобальне зростання. Але якщо ви перемістите камеру вниз і подивіться на вежу Дженга збоку, ви побачите всі відсутні частини. Кожна з них робить структуру більш порожньою, і ви ніколи не знаєте, скільки ще порожнин може витримати вежа, перш ніж вона зруйнується», — пише Ліпскі.

«Єдиною моєю розрадою є те, що загальноприйнята думка Давосу часто виявляється помилковою. Мій друг, менеджер хедж-фонду, каже, що щороку їздить у Давос, щоб зробити ставку проти цієї загальноприйнятої думки», — пише автор.

Було б розумніше дослухатися до поради Світового банку, яка полягає в тому, щоб прискорити зростання інвестицій на душу населення, а потім підтримувати його протягом шести чи більше років, зменшуючи бідність і підвищуючи продуктивність. 

Світовий банк визнає, що це важка робота, але економіки, що розвиваються, робили це раніше, і альтернативою є більше втрачених можливостей.

Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський має намір виступити зі спеціальним зверненням на Всесвітньому економічному форумі у Давосі (WEF), який відбудеться протягом 15-19 січня у Швейцарії.

Український дім у Давосі стане платформою для всіх, хто прагне налагодити міжнародне співробітництво з Україною.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі