Готуючись до осінньо-зимового сезону населення здебільшого купувало павербанки та акумуляторні світильники. Про це свідчать дані опитування, проведеного ZN.UA за допомоги Центру Разумкова, пише Юлiя Самаєва, редакторка відділу економіки ZN.UA, в статті – «Лише 5% українців планують їхати з України на зимівлю, а як до холодів підготувалися інші громадяни та держава?»
Оскільки редакція ZN.UA мала результати соціологічного опитування, що проводилося Центром Разумкова з 22 лютого по 1 березня 2023 року, щодо наявності ресурсів і засобів, необхідних під час тривалих відключень електрики - ми ще раз поставили це запитання українцям, аби порівняти, що ж конкретно змінилося з того часу.
Насправді змінилося небагато: на 7,5% в оселях українців побільшало акумуляторів для живлення електроприладів, на 5% зросла кількість павербанків, майже на 5% додалося незалежних від централізованого джерел опалення. Запасів води поменшало, але цілком імовірно, що на момент проведення опитування потреби в їхньому оновленні ще не було. Та загалом зміни несуттєві, більшість людей, як і минулоріч, не мають вдома електрогенераторів (86,6%), акумуляторів для живлення побутових приладів (68,9%), сонячних панелей (96,4%) і незалежних від централізованого джерел опалення (62,2%). Головні «рятувальники» від блекаутів в Україні — це павербанки (68,3%), акумуляторні освітлювальні прилади (54,5%) і запас води (67%) (див. рис. 3).
Втім якась більш ґрунтовна підготовка на кшталт заміни вікон чи утеплення житла теж була. Так, значна частина людей переживає доволі скрутний період у своєму житті, вимушено економлячи гроші та уникаючи зайвих витрат. Отже, з-поміж відповідей на запитання «Чи здійснювали ви в рамках підготовки до зимового сезону, що настає, кожну з таких дій?» беззаперечним лідером став також найбюджетніший варіант — «Запаслися павербанками, ліхтариками, батарейками» (67,8%), ще 41,7% респондентів придбали резервуар для води, 36,6% — обігрівач (див. рис. 4).
З іншими матеріалами авторки можна ознайомитися за посиланням.