Найсильніша за десятиліття магнітна буря викликала червоні сяйва на Землі: чому це сталося

Поділитися
Найсильніша за десятиліття магнітна буря викликала червоні сяйва на Землі: чому це сталося Магнітна буря викликала червоні полярні сяйва © Alex Veles/Facebook
Полярні сяйва бачили у широтах, де вони зазвичай не спостерігаються.

Протягом останніх кількох днів небо над Європою осяяли вражаючі червоні вогні, і, ймовірно, найближчим часом їх побільшає. Це відбувається через те, що Земля піддається впливу магнітних бур, коли величезні потоки матеріалу, що відокремився від Сонця, врізаються в магнітне поле.

Самі собою полярні сяйва – це нерідкі явища, але останню магнітну бурю відрізняла їхня інтенсивність. Такий сильний вплив сонячної енергії не спостерігався з часів Великої сонячної бурі на Хелловін 2003 року, повідомляє Science Alert.

Цього разу полярні сяйва спостерігалися в широтах, де їх зазвичай не видно, кілька ночей поспіль. Це сталося через те, що Землю накрили дві геомагнітні бурі категорії G5 (найсильніша).

Велика буря Хелловіна викликала перебої в енергосистемі по всій Північній Америці, відключення електроенергії у Швеції та зруйнували 12 трансформаторів електростанцій у Південній Африці. Нинішні магнітні бурі такої шкоди не завдали, хоча про деякі проблеми в енергосистемі все ж таки повідомлялося. У міру того, як інтенсивність бур слабшає, знижується рівень небезпеки. Але найближчим часом Землю можуть покрити нові магнітні бурі.

Винуватцем нових спалахів є область сонячних плям під назвою AR 3664, яка нині перетинає поверхню Сонця. Вона настільки велика, що її можна побачити без телескопа. Вона також надзвичайно активна, вже випустила кілька спалахів класу Х, найпотужніших, на які здатне Сонце.

Але самі спалахи не мають такого великого впливу на Землю. Вони супроводжуються корональними викидами маси (КВМ). Це масивні викиди плазми та магнітних полів, які викидаються від Сонця до Сонячної системи, у межах мільярдів тонн.

Для того, щоб досягти Землі, КВМ потрібно кілька днів. Коли ж вони врізаються в магнітосферу, вони прискорюються вздовж силових ліній магнітного поля Землі, доки не викидаються в атмосферу, де вони взаємодіють із вже існуючими частинками.

Одним із наслідків цього впливу є полярні сяйва. Зазвичай їх уявляють зеленими. Найчастіше так і є. Але коли полярні сяйва особливо сильні, бачимо стіни червоного світла, які освітлюють небо. Їхня поява пов'язана з частинками, які беруть участь у «шоу», і висотою, на якій вони взаємодіють.

Переглянути цей допис до Instagram

Lorenzo Mirandola ■ Lapland (@lorenzmira_lapland)

Зелене полярне сяйво спричинене взаємодією сонячних частинок із киснем на висоті від 100 до 300 кілометрів. Але яскраво-червоне світло є результатом взаємодії з киснем на великих висотах, між 300 і 400 кілометрами. І щоб їх можна було побачити неозброєним оком, вони повинні бути як мінімум у 10 разів яскравішими за зелені полярні сяйва.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі