Санкції ЄС торкнуться лише близько чверті російських прибутків від СПГ — Politico

Поділитися
Санкції ЄС торкнуться лише близько чверті російських прибутків від СПГ — Politico © Mimzy/pixabay.com
Нова пропозиція щодо санкцій вперше буде спрямована на перепродаж російського скрапленого газу в портах ЄС.

Очікується, що вперше після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну понад два роки тому, ЄС націлить свою санкційну зброю на прибутковий газовий сектор Росії. Але пропозиції, що знаходяться на порядку денному, торкнуться лише частини мільярдів, які Москва щорічно отримує від скрапленого природного газу, залишаючи достатньо коштів для її військових зусиль.

Три дипломати ЄС заявили, що Європейська комісія готова невдовзі оприлюднити пропозицію про заборону перепродажу московського скрапленого газу в портах ЄС. Комісія також звернеться з проханням ввести обмеження на три майбутні російські проєкти з видобутку скрапленого природного газу. Ці заходи стануть частиною 14-го пакету санкцій Брюсселя, повідомляє Politico.

Санкції щодо СПГ покликані придушити прибутковий для Москви бізнес, завдяки якому її енергетичні вантажі переміщуються по всьому світу. Однак, як зазначено в проєкті пропозицій, який все ще може бути змінений, згідно з оцінками експертів і даними, проаналізованими Politico, санкції торкнуться лише близько чверті російських прибутків від СПГ у розмірі 8 мільярдів євро.

Це відбувається на тлі неодноразових попереджень про те, що зусилля ЄС і Заходу, спрямовані на те, щоб позбавити Москву доходів від викопного палива, здебільшого провалилися. Хоча ЄС заборонив імпорт російського вугілля і морської нафти, численні лазівки й тактика ухиляння продовжують спрямовувати гроші до Кремля.

Припинення перепродажу російського СПГ до ЄС вимагатиме від Москви перегляду її нинішньої бізнес-моделі, а це неабиякий подвиг. Без європейських портів як зручних перевалочних пунктів, Росії доведеться використовувати спеціально обладнані криголами, які прорубують кригу Арктичного моря, яких зараз не вистачає, щоб доставити її газ до Азії. Лаура Пейдж, експерт з газових питань аналітичної компанії Kpler каже, що це завдало б шкоди російському заводу з виробництва скрапленого природного газу на Ямалі вартістю 27 мільярдів доларів США.

Пропозиції ЄС також обтяжені юридичними складнощами. Залежно від того, як Комісія визначить "перевалку", найбільше постраждають імпортери — іспанська Naturgy, французька Elengy та бельгійська Fluxys, які мають довгострокові контракти з російським проєктом "Ямал СПГ".

Але неясно, чи дозволять санкції ЄС безпечно розірвати контракти в односторонньому порядку, не наражаючись на штрафні санкції або судові позови з боку російських партнерів, вважає Петрас Катінас, аналітик з питань енергетики аналітичного центру "Центр досліджень енергетики та чистого повітря".

Європейська комісія досі чинила опір санкціям щодо СПГ, попри неодноразові прохання з боку країн Балтії та Польщі. Однак нова пропозиція, схоже, швидко збирає політичну підтримку.

Втім, Брюсселю, можливо, доведеться докласти зусиль, щоб усі 27 столиць підтримали нові штрафні санкції щодо СПГ, а це є обов'язковою умовою для запровадження будь-яких санкцій. Угорщина, наприклад, може накласти вето на цей крок, зважаючи на її історичний досвід блокування обмежень на російський газ з принципових міркувань.

Нагадаємо, що Німеччина підтримала ідею заборони на поставки російського СПГ до країн ЄС. Міністр економіки країни Роберт Габек заявив, що Німеччині більше не потрібен СПГ з РФ.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі