Замах на прем'єр-міністра Словаччини буде приводом для придушення будь-якої опозиції в країні — The Guardian

Поділитися
Замах на прем'єр-міністра Словаччини буде приводом для придушення будь-якої опозиції в країні — The Guardian © EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
Порятунок життя прем'єр-міністра, покарання обвинувачених та пролиття світла на їхні мотиви — ніщо з цього не заспокоїть ескалацію кризи, в якій опинилася Словаччина.

Словаччина має великий досвід "наведення порядку". Коли ліберальна частина населення чує ці слова, вона думає не лише про загрозу автократії на кшталт Віктора Орбана, але й про 40 років комуністичної диктатури або фашистську Словацьку державу воєнного часу. Але дедалі більша частина словацького населення, підживлювана ностальгією і низькими очікуваннями, готова прийняти те, що обіцяють такі режими — і в певному сенсі можна зрозуміти, чому.

За останні п'ять років Словаччина пережила зміну урядів, що зазнали краху, нерозкриті вбивства, масові протести, катастрофічну пандемію Covid, вторгнення Росії в Україну і подальшу війну по сусідству, наплив біженців з-за кордону і рекордну інфляцію. З кожною такою подією з'являються різні думки. Одні закликають до свободи, індивідуальної відповідальності та рівності; інші — до сильної держави, безпеки, захисту та порядку автократичної системи, повідомляє The Guardian.

Нещодавно трапився замах на життя прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. Серед журналістів поширена думка, що щоб не сталося зі здоров'ям Фіцо, ситуація буде тільки погіршуватися. Порятунок життя прем'єр-міністра, його одужання, покарання обвинувачених, пролиття світла на їхні мотиви — ніщо з цього не заспокоїть ескалацію кризи, в якій опинилася Словаччина.

Однак це не єдиний нещодавній акт політичного насильства в Словаччині. У 1990-х роках відбулося вбивство свідка Роберта Реміаша. У 2018 році — вбивство журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової, що спричинило масові протести й врешті-решт змусило Фіцо піти від влади.

Таким чином, значна частина словацького суспільства останнім часом живе з невисловленим страхом, що гнів якогось розчарованого індивіда перетвориться на акт насильства. Президент Словаччини Зузана Чапутова дуже влучно зауважила: "те, що сталося [з Фіцо], було індивідуальним актом, але накопичена ненависть була колективним актом".

У той час як політики коаліції проповідують людям не поширювати ненависть, вони самі активно розпалюють ворожнечу до незалежних ЗМІ у країні. Впливовий депутат і соратник Фіцо Любош Блаха, виступаючи через кілька годин після стрілянини, прямо поклав відповідальність за напад на ліберальні ЗМІ, опозицію і деяких конкретних політиків. 

"Зараз політики коаліції закликають до спокою, але саме вони показують пальцями й розпалюють гнів натовпу. Вони закликають до посилення безпеки, але проштовхують закони, які загрожують не лише безпеці публічних осіб, але й кожному з нас. Послаблюють суди, обмежують покарання за корупцію, послаблюють демократичні інститути", — пише газета The Guardian про ситуацію в Словаччині.

Фіцо і його люди розуміють політику — не як служіння громадянам, а як реалізацію феодального права на владу і власність. Для них країна — це вотчина, з якої вони повинні витягти максимум користі, поки це можливо. Вони готові змінювати конституцію, закони, запроваджувати цензуру і послаблювати демократію, щоб досягти бажаного, вважає газета.

Нагадаємо, що газета The Times писала, що замах на Роберта Фіцо може призвести до своєрідної громадянської війни, оскільки Путін насолоджується хаосом. Також стало відомо, що прем'єр-міністр Словаччини переніс ще одну операцію. У лікарні кажуть, що він у свідомості та стабільному стані.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі