Китай "залицяється" до Європи і прагне використати розбіжності на Заході ‒ VOA

Поділитися
Китай © EPA/Vivien Cher Benko HANDOUT
Аналітики вказують, що Китай працює за принципом "розділяй і володарюй".

Лідер Китаю Сі Цзіньпін у п'ятницю полетів із Угорщини після п'ятиденної поїздки до Європи ‒ першого візиту на континент за останні п'ять років. Сі пообіцяв співпрацювати з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном в рамках нового «багатополярного світового порядку». Аналітики кажуть, що Пекін "залицяється" до своїх союзників у Східній Європі, щоб скористатися розбіжностями між західними країнами.

Сі залишив Будапешт після підписання 18 двосторонніх угод про розширення економічних і культурних зв'язків під час свого дводенного перебування в Угорщині, пише "Голос Америки". Обидві країни оголосили про те, що президент Китаю назвав «всеосяжним стратегічним партнерством нової ери за будь-яких погодних умов».

"Ми готові прийняти це як нову відправну точку, щоб вивести наші відносини і практичну співпрацю в золоте плавання.

Обидві сторони посилять узгодження стратегій розвитку, поглиблять співпрацю в галузі економіки і торгівлі, інвестицій і фінансів, просуватимуть будівництво ключових проектів, таких як залізниця Будапешт-Белград", ‒ додав він.

За даними Будапешта, поточні китайські інвестиційні проєкти в Угорщині становлять понад 17 мільярдів доларів. Очікуються подальші інвестиції з боку Пекіна, зокрема в кілька заводів із виробництва електромобілів і акумуляторів.

Європейський Союз звинувачує Пекін у нечесному субсидуванні галузі та підриві власних автовиробників, але Китай це заперечує.

Багатополярний світ

Проте візит Сі був не лише про гроші. Китай та Угорщина надіслали геополітичне послання Заходу.

"Раніше ми жили в одноцентровому світовому порядку. Тепер ми живемо в багатополярному світі, і одним із стовпів цього нового світового порядку є Китайська Республіка ‒ країна, яка зараз визначає курс світової та економічної політики", ‒ заявив Орбан журналістам.

Угорщина бачить подвійну вигоду у задобрюванні Китаю, вважає аналітик Андраш Хеттіі з Університету державної служби в Будапешті.

"Уряд вважає, що це буде загалом корисно для угорської економіки. Але я думаю, що ми не повинні забувати, що це також пов'язано з політичною відданістю або політичними зв'язками між угорськими та китайськими провідними політиками", ‒ сказав він.

Війна в Україні

Сі і Орбан обговорили незаконне вторгнення Росії в Україну. Захід звинувачує Китай у сприянні війні Москви через економічну підтримку і продаж товарів подвійного призначення, які можуть бути використані в озброєнні. Пекін заперечує ці звинувачення.

Угорський прем'єр Орбан також підтримує тісні політичні та економічні зв'язки з Росією і повторив заяву свого китайського колеги про те, що вони працюють над досягненням миру.

«Наш голос в Європі самотній. Європа сьогодні підтримує війну. Єдиним винятком є Угорщина, яка закликає до негайного припинення вогню і мирних переговорів. І ми підтримуємо всі міжнародні зусилля, спрямовані на досягнення миру, і, таким чином, ми підтримуємо китайську мирну ініціативу, представлену президентом Сі Цзіньпіном", - сказав Орбан.

Україна заявила, що не буде вести переговори, поки російські війська не покинуть її територію.

Гнів Заходу

Традиційні союзники Орбана в Європейському Союзі і НАТО висловили стурбованість його тісними зв'язками з Пекіном і Москвою і розкритикували відступ від демократії в Угорщині. Це не турбує Будапешт, вважає Хеттіє.

"Насправді, це може бути навіть моментом, яким наш уряд буде пишатися. Тому що зараз існує дуже сильне відчуження між угорською владою і західними партнерами", ‒ додав аналітик.

Проти візиту китайського президента пройшли невеликі демонстрації, зокрема протибетські і гонконгські активісти, які виступають за демократію. Групи людей у червоних бейсболках, яких посольство Китаю в Будапешті назвало "волонтерами", конфісковували прапори протестувальників.

Візит до Сербії

Перед візитом до Угорщини Сі відвідав Сербію ‒ ще одного європейського союзника з тісними зв'язками з Москвою, яка, як і Угорщина, є партнером пекінської ініціативи "Один пояс, один шлях" і отримала мільярди доларів інвестицій в інфраструктуру та промисловість.

Під час свого візиту Сі підтвердив позицію Пекіна, що Косово, яке проголосило незалежність у 2008 році, все ще є частиною Сербії. Президент Сербії Александар Вучич підтвердив, що його країна приймає принцип "одного Китаю", який розглядає Тайвань як частину Китаю.

Використання розбіжностей

На початку тижня Сі відвідав Францію, де зустрівся з президентом Еммануелем Макроном і очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Було мало ознак того, що Сі готовий піти на поступки щодо китайської торговельної практики або підтримки Росії.

Китайський президент, однак, привітав прагнення свого французького колеги до «стратегічної автономії» ‒ ідею про те, що Європа повинна зменшити свою залежність від Сполучених Штатів у сфері безпеки. Китай прагне використати розбіжності на Заході, вважає аналітик Стів Цанг, директор Інституту Китаю при Лондонському університеті SOAS.

"Підхід "єдиного фронту" за принципом "розділяй і володарюй" є невід'ємною частиною китайської зовнішньої політики, особливо за часів Сі Цзіньпіна. І це, звичайно, відображено у виборі всіх трьох країн, які Сі Цзіньпін відвідав. Отже, чим більше Китай зможе зачарувати Європу і переконати європейців не співпрацювати з американцями, тим краще для азійської країни", ‒ підсумував Цанг.

Нагадаємо, у Держдепі США заявили, що Китай може створювати "нову вісь друзів" для китайського і російського режимів в Європі, яка буде відігравати негативну роль щодо потенційного припинення розширення ЄС. 

Економічний прагматизм Німеччини, лідерські амбіції Франції, недвозначну відданість союзників Китаю та Росії в Європі (Угорщини та Сербії) – весь арсенал наявних на сьогодні можливостей Пекін майстерно застосовує, аби м’яко просувати власне бачення спільної долі для людства та свої глобальні ініціативи, які так суперечать цінностям західної цивілізації. А що ж наші європейські партнери? Про настрої й тенденції співпраці деяких країн, що намагаються зберегти вигідні відносини з Піднебесною, пише кандидатка політичних наук Юлія Климишин у статті "Колискова Китаю для Європи" на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі