У Львові видали половину всіх дозволів на виїзд чоловіків за кордон: як проводять оборудки від імені благодійних фондів

Поділитися
У Львові видали половину всіх дозволів на виїзд чоловіків за кордон: як проводять оборудки від імені благодійних фондів © https://dpsu.gov.ua/
Зловживання на системі «Шлях» мають ознаку масштабної корупційної схеми із ниточками у владних кабінетах.

Із 50 тисяч військовозобов'язаних, яких впродовж минулого року внесли в систему "Шлях" для надання дозволу на виїзд за кордон по всій країні, -22 тисячі  внесла Львівська обласна військова адміністрація, заяви голова ОВА Максим Козицький в інтерв’ю «Суспільному».

«На даний момент з 50 тисяч, які були внесені за минулий рік, близько 22 тисяч внесла ЛОВА. Ви можете уявити обֽ’єми звернень, які йдуть саме на ЛОВА, або кількість дозволів, які ми видали», – заявив Козицький журналістам  та запевнив, що обладміністрація не веде базу даних тих, хто виїжджає.

Водночас журналісти виданні «Наші гроші. Львів» заявляють про системну корупцію у цій системі, де дозволи на виїзд з країни часто видають не волонтерам, а підставним особам, які хочуть покинути країну. Іноді це роблять від імені благодійних фондів, які навіть не в курсі такої діяльності.

Так у листопаді засновниця благодійного фонду «Твори добрі справи!» із Самбора Тетяна Лесик виявила, що її фонд використовують для прикриття таких махінації. В один і той же день вона отримала два офіційних листи від ЛОВА із відповідями на звернення її фонду щодо дозволу на виїзд волонтерів-чоловіків з її організації за кордон. У першому листі їй відмовили у виїзді трьох волонтерів, а в другому – погодили виїзд десяти.

«Тетяна здивувалася, бо клопотала лише за трьох волонтерів і саме їм відмовили. А от імена десяти волонтерів, які отримали право виїхати за кордон за гуманітарною допомогою для її фонду, вона, як стверджує, вперше прочитала у листі від ЛОВА», - зазначають журналісти.

Згідно із документами десяток невідомих жінці волонтерів нібито мешкали в навколишніх селах, однак як з’ясувалось, таких людей у цих населених пунктах не знають, а адреси проживання часто вигадані.

Схожа історія трапилась і з керівником ще однієї самбірської ГО «Ініціатива та порядок». Однак про махінації її керівник Ігор Веселовський дізнався, коли до нього прийшли з обшуком івано-франківські слідчі поліції.

«З обшуком прийшли до моїх батьків, де я прописаний. Це було несподівано. Я ніколи не звертався до ЛОВА з листами про виїзд волонтерів чи водіїв за кордон. У нашої організації в цьому не було потреби», – розповів він.

Однак слідчі продемонстрували йому лист від ГО «Ініціатива та порядок» із проханням на виїзд людей за кордон. Щоправда виявилось, що відтиск справжньої печатки взагалі не співпадає з підробкою, підпис теж не належить Веселовському, а також не співпала і IP-адреса, з якої висилали фейк.

Ще про одну «благодійну» оборудку розповів одесит Андрій Донець. Чоловік віддав власний благодійний фонд під патронат людям, які знайшли його в інтернеті, натомість вони допомогли йому виїхати за кордон:

«В мене був «свіжий» благодійний фонд, і мене знайшли просто в інтернеті, мої контакти. Мені подзвонив Андрій – його прізвище Шпак, я дізнався пізніше. Він сказав, що фонд потрібен для того, щоб займатися благодійністю. Але так, я погодився віддати фонд взамін на те, щоб мене вивезли за кордон».

Чоловік  стверджує, що вірив, що основною діяльністю фонду буде благодійність, однак нещодавно дізнався, що з його допомогою з країни вивезено багато людей.

Згаданий Андрій Шпак – один із підозрюваних у незаконному переправленні чоловіків через кордон, яке зараз розслідує поліція Івано-Франківської області. Лише у цій справі, за даними поліції, ідентифіковано 150 чоловіків, які завдяки листам в ЛОВА, виїхали з України і не повернулися.

Підприємець раніше працював у Самбірській районній державній адміністрації, а кілька років тому Шпак намагався стати оперуповноваженим Територіального управління Державного бюро розслідувань у Львові.

У червні його вже притягували до суду у справі про незаконне переправлення людей через кордон. Згідно з даними слідства, він пообіцяв одному із ухилянтів, що може забезпечити внесення його даних до системи «Шлях» за 2500 доларів за одну особу. Однак у суді він заявив, що брав гроші на ремонт авто для військових і його засудили умовно за шахрайство.

Водночас в ухвалі івано-франківського суду журналісти знайшли цікаве твердження: «Більшість листів, у яких містилися відомості про осіб, яких незаконно перенаправлено через державний кордон, умисно видалено з електронної пошти Humtransport1@gmail.com (це офіційна електрона скринька ЛОВА – ред.), що вказує на приховування слідів злочину».

В ЛОВА на прохання розслідувачів прокоментувати такий стан речей відповіли, що усі звернення, в тому числі щодо перетину державного кордону військовозобов’язаними водіями, які надходять на електронні скриньки, просто зберігають протягом нетривалого періоду та згодом видаляють.

Як заявило раніше Національне агентство із запобігання корупції, головна із корупційних схем, пов’язаних із ними корупційних ризиків для незаконного перетину чоловіками кордону України в умовах дії обмежень воєнного стану, це надання тій чи іншій особі дозволу для перетину кордону за системою «Шлях».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі