Відносини між Сі Цзіньпіном й Путіним створені на довгострокову перспективу — FT

Поділитися
Відносини між Сі Цзіньпіном й Путіним створені на довгострокову перспективу — FT © EPA-EFE/SERGEY GUNEEV
Спільний антагонізм стосовно США не дозволить напруженості між Китаєм і Росією вийти на перший план.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році багато західних урядів шукали способи розірвати партнерство "без обмежень" між Росією Владіміра Путіна та Китаєм Сі Цзіньпіна. Багато європейців сподіваються переконати Сі зайняти більш жорстку лінію щодо Путіна в питанні України. Іншими словами, їхня мета — ізолювати Росію.

У Вашингтоні, однак, консенсус полягає в тому, що Китай є більш небезпечним супротивником у довгостроковій перспективі. Деякі американські стратеги побоюються, що Росія може потрапити "в обійми Китаю" і таким чином змінити глобальний баланс сил на користь Пекіна, повідомляє Financial Times.

Теплий прийом Путіна під час його візиту до Пекіна минулого тижня свідчить про незмінну міцність китайсько-російських відносин. Зв'язок між Сі й Путіним залишається міцним, оскільки він базується на спільному світогляді. Обидва є авторитарними націоналістами, які вбачають у США головну загрозу. У своїй спільній заяві, оприлюдненій під час візиту Путіна до Китаю, вони звинуватили Америку в проведенні політики "подвійного стримування", спрямованої на Росію і Китай, і в "гегемоністській" поведінці.

Москва і Пекін вважають, що США намагаються оточити Росію і Китай ворожими військовими альянсами — НАТО в Європі й двосторонніми союзами США з Японією, Південною Кореєю, Філіппінами й Австралією в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Звичайно, причина того, що США мають так багато союзників в Європі та Азії, полягає в тому, що Росія і Китай вселяють страх багатьом їхнім сусідам. Це реальність, яку Путін і Сі не бажають визнавати. Замість цього вони наполягають на тому, що захищають свої країни від експансіоністської Америки. Цілком ймовірно, що вони щиро в це вірять.

З погляду Пекіна, поразка Росії може призвести до небезпечної ізоляції Китаю. Так само і Путін знає, що китайська підтримка є абсолютно необхідною для російських військових зусиль в Україні.

Ця взаємна довіра означає, що Москва і Пекін залишатимуться пов'язаними один з одним, незалежно від напруженості, що лежить в основі їхніх відносин. А така напруженість, безсумнівно, існує. При всій схожості їхніх світоглядів, Росія і Китай перебувають у дуже різних геополітичних ситуаціях. Путін перетворив Росію на країну-ізгоя на Заході. Китай, навпаки, залишається одним з найбільших торговельних партнерів як Америки, так і Європи.

Друга спроба Заходу зруйнувати російсько-китайську вісь сьогодні, ймовірно, вимагатиме ще складніших політичних змін — щодо Тайваню або України. Бажання у Вашингтоні до таких кроків невелике. Принаймні, поки що.

Нагадаємо, що Китай стурбований зв'язками Росії з Північною Кореєю. Він побоюється, що Росія може допомогти КНДР наростити ядерний потенціал. Про переговори Путіна з Сі Цзіньпіном в Китаї пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Олексій Іжак у статті "Маскарад Путіна. Що він привозив до Китаю і яких угод хоче "По Украине".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі