В Україні завершили обговорення проєкту постанови, яка ліквідує прайсагрегатори бронювання ліків: що вирішили онлайнсервіси

Поділитися
В Україні завершили обговорення проєкту постанови, яка ліквідує прайсагрегатори бронювання ліків: що вирішили онлайнсервіси © kravaivan11/pixabay.com
Водночас онлайнсервіси вже знайшли спосіб як обійти заборону

Держлікслужба повідомила про те, що 17 травня завершилось громадське обговорення проєкту постанови уряду щодо оновлених ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Держлікслужба: проєкт постанови - це удосконалення роботи аптек

Держлікслужба вважає, що проєкт КМУ “вдосконалить вимоги” до електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами та їх доставки споживачам, зокрема до вебсайту ліцензіата, що має право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами. “Зокрема, ідеться про порядок розміщення інформації на вебсайтах, які використовуються для здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, у тому числі щодо послуг попереднього замовлення лікарських засобів споживачем”, – вказує Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Держлікслужба вказує, що вже є 55 пропозицій стосовно проєкту постанови уряду, які узагальнюються. За результатами узагальнень планується провести нараду з учасниками обговорення та зацікавленими сторонами. Участь в нараді заплановано представниками МОЗ, Держлікслужби, громадськості та суб’єктів господарювання.

Прайс-агрегатори, такі як Tabletki.ua потраплять під заборону – власник бізнесу

“Заборона використання Tabletki.ua та інших прайс-агрегаторів – це удар і по споживачеві, і по ринку. Споживач втратить НЕЗАЛЕЖНЕ джерело інформації про наявні ліки та пропозиції цін зі знижками на них, а аптеки, що не мають фінансової можливості розробки власного продуктового сайту, втратять важливий канал зв’язку зі споживачем. Страждатиме конкуренція за споживача – асортимент ліків скорочуватиметься, ціни будуть рости, великі аптеки отримуватимуть перевагу над меншими”. Так оцінюється ситуація співвласником Tabletki.ua Євгеном Муравщиком.

Tabletki.ua за інформацією підприємця сплатили у 2023 році 194 млн грн в бюджет України. “Майже всі аптеки на сьогодні під’єднані до прайс-агрегаторів, з їхньою допомогою здійснюється вже понад 30% усіх продажів лікарських засобів. Лише у квітні 2024 року на Tabletki.ua більше 4 млн українців зробили 12 573 070 бронювань”, – зазначає Муравщик.

Підприємець звертає увагу на те, що для збереження вигідного для користувачів бізнесу, необхідно змінити чи виключити норму проєкту, за яким “розміщення пропозицій щодо продажу лікарських засобів за попереднім замовленням споживача може здійснюватися виключно на веб-сайті ліцензіата..”

Під законодавчу заборону потраплять популярні сервіси apteki.ua, tabletki.ua, doc.ua, compendium, mypharmacy.com.ua, zdorovi.ua, medbrowse.com.ua, likie.ua та інші сервіси.

Проєкт від Держлікслужби може стимулювати придбання сервісами, мереж аптек

Водночас постанова не заборонятиме використовувати користувачам акаунти систем бронювання у соціальних мережах, що може призвести до того, що постанова фактично не буде виконуватись на законних підставах.

«У разі заборони прайс-агрегаторів постраждає конкуренція на ринку – ціни зростуть, а великі аптеки отримають перевагу над меншими», – натякає на інтерес у постанові інших учасників ринку співзасновник сервісу Tabletki.ua Євген Муравщик. Як повідомляє Forbes.ua, з посиланням на коментар очільника сервісу, Tabletki.ua можуть змінити форму взаємодії і для виконання норм законодавства, придбати ліцензіатів – мережі аптек. Такі пропозиції щодо придбання аптек вже надійшли.

Раніше, Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів наголосила, що фактично дія проєктного наразі документа, унеможливить використання суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, послуг прайс-агрегаторів. Це створить ризики від блокування аптечних маркетплейсів та прайсагрегаторів. Це призведе до відсутності конкуренції, монополізації ринку великими мережами і, відповідно, до  зростання ціни для споживача.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі