ЄС остаточно ухвалив план отримання Україною допомоги обсягом 50 млрд євро

Поділитися
Рада Євросоюзу остаточно затвердила план реформ, який Україна має виконати в межах програми Ukraine Facility

Рада Європейського Союзу у вівторок, 14 травня, остаточно затвердила план реформ в рамках програми Ukraine Facility, який передбачає до 50 мільярдів євро стабільного фінансування у вигляді грантів і позик для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України у 2024-2027 роках. Тепер транші перейдуть на регулярну щоквартальну основу, повідомили пресслужба Ради ЄС та прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

«Схвалення Плану дозволяє повноцінно запустити Ukraine Facility — наша держава отримає 1,89 млрд євро найближчим часом. А загалом цього року в межах програми розраховуємо залучити 16 млрд євро. Це посилить нашу фінансову стійкість в умовах повномасштабної війни з Росією», - зазначив глава уряду України.

Очікується, що транш попереднього безумовного фінансування надійде після підписання Україною Рамкової угоди та її ратифікації Верховною Радою.

В Раді ЄС зазначили, що платежі будуть виплачуватися ЄС «за умови впровадження узгодженої реформи та інвестицій у формі якісних і кількісних кроків, викладених у додатку до імплементаційного рішення Ради».

Також у прийнятому рішенні передбачені заходи та графік їх реалізації, ревалентно до графіку виплати підтримки. Остаточні якісні та кількісні крок мають бути виконані до кінця 2027 року.

Крім того, фінансова підтримка в рамках «Плану в Україні» надаватиметься за умови, що Україна продовжує підтримувати та поважати ефективні демократичні механізми, включаючи багатопартійну парламентську систему та верховенство права, а також гарантувати повагу до прав людини. Фінансова підтримка також залежить від зміцнення верховенства права, підтримки незалежності судової системи, посилення реформи державного управління та боротьби з корупцією, зокрема з корупцією на високому рівні, та відмиванням грошей.

Україна вже отримала 6 млрд євро фінансової підтримки у березні та квітні цього року за успішне виконання п’яти індикаторів першого кварталу. У другому кварталі необхідно виконати дев’ять індикаторів, що дозволить отримати 4,110 млрд євро у вересні 2024 року.

Загалом План для Ukraine Facility включає 151 індикатор за 69 напрямками реформ до 2027 року.

Згідно з планом Україна має отримати:

  • у 2024 році – 16 млрд євро,
  • у 2025 році – 12,5 млрд євро,
  • у 2026 році – 7,25 млрд євро,
  • у 2027 році –1,2 млрд євро
  • також 1,32 млрд євро у січні 2028 року за виконання індикаторів 4 кв. 2027 року.

У своїй оцінці плану від 15 квітня 2024 року Єврокомісія зазначилв, що коли всі запропоновані реформи та інвестиції будуть повністю реалізовані, ВВП України може зрости на 6,2% до 2027 року та на 14,2% до 2040 року, а також може призвести до скорочення боргу приблизно на 10 процентних пунктів ВВП до 2033 року.

Євгеній Редзюк зазначає, що Україна вдячна ЄС за довгострокову програму підтримки Ukraine Facility, але закладені у неї механізми фінансування викликають певні питання. Чому, наприклад, кредити переважають над грантами, а фінансування регіональних потреб неспівмірно менше за кошти на загальні потреби? Як працює Ukraine Facility  читайте у матеріалі «Шість питань до програми Ukraine Facility».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі